AK Parti: Ne zaman ve nasıl kuruldu, ne zaman iktidara geldi?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) kuruluş süreci hakkında merak edilenleri sizler için derledik. 

Ne zaman kuruldu?

AK Parti, 14 Ağustos 2001 tarihinde kuruluşunu gerçekleştirdi. Partinin ilk toplantısı Bilkent Otel’de yapıldı. AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, artık Türkiye’nin siyasi hayatında AK Parti diye bir gerçeğin olduğunu söyledi. Ayrıca partide asla bir lider diktatoryası oluşmayacağına da dikkat çekti. Konuşmasında Avrupa Birliği üyeliği konusunda da açıklama yapan Erdoğan, “Huzur ve refah için Avrupa Birliği’ne evet diyoruz” ifadelerini kullandı.

Nasıl kuruldu?

1998 yılında Refah Partisi‘nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından Fazilet Partisi kuruldu.

Partide, “Yenilikçiler” ve “Gelenekçiler” olarak adlandırılan iki farklı görüş ortaya çıktı. 14 Mayıs 2000 yılında yapılan kongrede iki görüş başkanlık için kozlarını paylaştı. Yenilikçilerin adayı Abdullah Gül olurken, Gelenekçilerin adayı Recai Kutan oldu. Seçim, Gelenekçilerin zaferi ile sonuçlandı.

Seçimlerden kısa bir süre sonra ise Fazilet Partisi kapatıldı. Bunun üzerine yerine Saadet Partisi kuruldu.

Yenilikçiler için iki seçenek vardı: Ya Milli Görüş geleneğini takip ederek Saadet Partisi’ne geçeceklerdi ya da yeni bir parti kuracaklardı. Yaptıkları istişareler sonucunda ikinci seçeneği tercih ettiler ve 14 Ağustos 2001 tarihinde AK Parti’yi kurdular.

Ne zaman iktidara geldi?

AK Parti, girdiği ilk seçim olan, 3 Kasım 2002 seçimlerinde yüzde 34 oranında oy alarak birinci parti oldu. Seçimin ardından Abdullah Gül başbakanlığında hükümet kuruldu.

Kurucu isimleri

Partinin kurucuları arasında Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül dışında Abdüllatif Şener, Bülent Arınç, Ali Babacan, Binali Yıldırım, Nurettin Canikli ve Hayati Yazıcı gibi isimler de yer almıştır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın