AK Partili Milletvekili: Ahlaki üstünlüğü kaybettiğimiz için İstanbul’u kaybettik

AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi Mustafa Yeneroğlu, 23 Haziran İstanbul seçim sonucuna dair yaptığı değerlendirmede, “Ahlaki üstünlüğü kaybettiğimiz için İstanbul’u kaybettik” ifadelerini kullandı.  

23 Haziran İstanbul seçimlerini Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Ekrem İmamoğlu kazandı. Seçim sonuçlarına dair değerlendirmede bulunan isimlerden biri de AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi Mustafa Yeneroğlu oldu.

Yeneroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu değerlendirmede bulundu:

“Ahlaki üstünlüğü kaybettiğimiz için İstanbul’u kaybettik. Samimi öz eleştiri yaparak yeniden ümit olabiliriz. Bunun için geçmişi ve mitleri bırakıp geleceğe ve gençlerin hayallerine bakmalı, rasyonalite, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı ve temel haklara odaklanmalıyız.

Benim de bir Türkiye hayalim var. Herkesin ayağının yere bastığı, beğenmediğimiz düşüncelerin öfke veya şiddet ile bastırılmadığı, toplumsal farklılığın zenginlik kabul edildiği, Türkiye’nin refahının çok seslilikte görüldüğü ve karşılıklı tahammülsüzlüğün aşıldığı bir Türkiye.

Karşılıklı olarak bizi endişelendirmesi gereken bizim gibi düşünmeyenler, inanmayanlar veya yaşamak istemeyenler değil, korkularımızın öz güvenimizi aşmış olması ve birbirimizi ezerek yol alabileceğimiz zannı.. Hayallerini yurt dışında kuran gençler gerçeği bizi endişelendirsin.

Ehliyet ve liyakatın esas alınmadığı konusunda gençlerin feryadı bizi endişelendirsin, üniversite mezunu olup ta işsizlik kervanını büyüten gençlerin sayısı bizi endişelendirsin, adalet sistemimize güvenin dipte olduğu haykırışı bizi endişelendirsin.

Ben tüm sorunlarımızı aşabileceğimize inanıyorum; yeter ki birbirimizi düşmanlaştırmayalım, yeter ki komplo teorileriyle birbirimizi zehirlemeyelim, yeter ki sorunları doğru tespit ederek rasyonel çözümlere odaklanalım ve demokrasimizi ve hukuka güveni güçlendirelim.”

Yeneroğlu, İstanbul seçimlerini kazanan Ekrem İmamoğlu’nu da tebrik ederek, “Hiç kimseyi dışlamadan herkesi kucaklamasını ve tüm İstanbulluların belediye başkanı olmasını gönülden diliyorum” ifadelerini kullandı. 

Yeneroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 6 Mayıs günü verdiği İstanbul seçimlerini yenileme kararını eleştirmişti. 

Mustafa Yeneroğlu kimdir?

1975 yılında Bayburt’ta dünyaya gelen Yeneroğlu, henüz 1 yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya’ya taşındı.

Yükseköğrenimini Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. 

Uzun yıllar boyunca çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev yaptı. İslam Toplumu Milli Görüş teşkilatında genel başkan yardımcılığı ve genel sekreterlik yaptı. 

7 Haziran 2015, 1 Kasım 2015 ve 24 Haziran 2018 tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti’den İstanbul Milletvekili seçildi. 

2019 yılında yapılan kongrede AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyeliğine seçildi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın