Ana sayfa Gündem Akar: Müşterek Harekat Merkezi önümüzdeki günlerde açılacak

Akar: Müşterek Harekat Merkezi önümüzdeki günlerde açılacak

PAYLAŞ
hulusi akar
Fotoğraf: Mili Savunma Bakanlığı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Müşterek Harekat Merkezi önümüzdeki günlerde açılacak” ifadelerini kullandı. 

Akar, TRT Haber’de gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

ABD ile varılan mutabakatla birlikte kurulması planlanan Müşterek Hareket Merkezi’nin önümüzdeki günlerde açılacağını belirten Akar, “Burada en son söyleyeceğimizi de en başında söyledik. Bu bölgede, ülkemizin güneyinde hiçbir şekilde bir terör koridoru kurulmasına asla izin vermeyeceğimizi açık ve net ortaya koyduk. Bununla ilgili yapılması gereken ne varsa alınması gereken ne tedbir varsa bunları da almaya kararlı olduğumuzu muhataplarımıza samimi ve açık bir şekilde ilettik” ifadelerini kullandı. 

Müşterek Harekat Merkezi kurulduktan sonra Amerikalılarla müttefiklik ruhuna uygun bir şekilde birlikte hareket etmek arzusu ile bunları söylediklerini belirten Akar, “Eğer bunlar yürümezse ister B planı ister C planı olarak ifade edin bizim de kendi başımıza yapacağımız faaliyetlerimiz olacaktır” şeklinde konuştu. 

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadele konusuna da değinen Akar, istihbarat birimlerinden alınan bilgilere göre yurt içinde 700, yurt dışında ise 15-18 bin civarında terörist olduğunu belirtti. 

Hava harekatının yoğun bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Akar, Kıbrıs harekatında 211 hava harekatının yapıldığını, son dönemdeki iç güvenlik operasyonlarında ise 476 hava harekatının yapıldığını ifade etti. 

“Asil milletimizi bu terör belasından kurtaracağız” diyen Akar, terör örgütüne katılımların azaldığını belirtti. 

S-400 TESLİMATI

Akar, S-400’lerin ikinci bataryasının Ağustos, Eylül aylarında teslim edileceğini söyledi. 

İlk harekat yeteneğinin Aralık ayının sonunda, tam harekat yeteneğinin ise Nisan 2020’de planlandığını belirten Akar, “Kurulum için yer seçim çalışmalarımız devam ediyor. Biz ülke olarak bölgede güç olarak ciddi bir hava ve füze savunma tehdidi altındayız. Bizim hava ve füze savunmasına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here