Akar’dan ABD’li mevkidaşına: S-400 alımı bir tercih değil zorunluluk

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper ile bir telefon görüşmesi yaptı. 

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmede ‘Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi temini ile Suriye’de son dönemde yaşanan güvenlik konularının ele alındığı‘ belirtildi. 

Bakanlık açıklamasında, Hulusi Akar’ın Esper ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin ciddi bir hava ve füze tehdidi altında bulunduğunu, bu çerçevede S-400 hava savunma sistemi alımının bir tercih değil zorunluluk olduğunu, Patriot teklifi konusundaki değerlendirmelerin de sürdüğünü ilettiği aktarıldı. 

Akar, F-35 savaş uçağı projesinin kendi yolunda ilerlemesi gerektiğini ve Türkiye’nin proje ortağı olduğunu vurgularken, Türkiye’nin F-35 ve S-400 sistemlerinin etkileşimine ilişkin çalışma grubu önerisinin hala geçerliliğini koruduğunu da söyledi. 

ABD Savunma Bakanı Vekili Mark Esper, “F-35’lerle ilgili pozisyonumuz değişmedi” demişti. 

Açıklamada, “Bakan Akar, S-400 alımı ile stratejik duruşumuzda değişiklik olmadığını, iki ülke arasındaki ilişkilerin zarar görmesinin ne Türkiye’nin ne ABD’nin ne de NATO’nun çıkarlarına hizmet edeceğini vurguladı” denildi. 

Öte yandan görüşmede iki ülke arasındaki diyaloğun sürdürülmesi ve Suriye’de güvenli bölge oluşturulması konusunda önümüzdeki hafta ABD’li bir heyetin acilen Ankara’ya gönderilmesi hususunda mutabakata varıldığı bildirildi. 

Pentagon: F-35’lerle ilgili pozisyonumuz değişmedi

Hulusi Akar: Patriotların tedarikini de değerlendiriyoruz

Bakanlık açıkladı: S-400’ler teslim edilmeye başladı


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın