meral akşener

Akşener: Onca zenginlik arasında bu ülkede açlık olmasına isyan ediyorum

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin 4. Olağanüstü Kurultayı’nda, “Onca zenginlik arasında bu ülkede yokluk olmasına, açlık olmasına isyan ediyorum” ifadelerini kullandı. 

İYİ Parti 4. Olağanüstü Kurultayı, bugün Ankara’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde başladı.

Kurultayda, partinin 80 kişiden oluşan Genel İdare Kurulu’nun (GİK) 50 kişiye düşürülmesi bekleniyor. 

‘TÜRK SİYASETİNDE DEĞİŞİLMEZ SANILAN KABULLERİ YIKTINIZ’

Kurultaydaki konuşmasına Abdurrahim Karakoç’un “Yemin” şiiriyle başlayan Akşener, “Türk siyasetinde değişmez sanılan kabulleri yıktınız. Milletimizi iki kutup arasına sıkıştıran, konforlu siyasete nokta koydunuz” ifadelerini kullandı. 

‘İHTİYAÇ AKÇESİNE MUHTAÇ HALE GETİRDİLER’

Türk milletinin yokluktan değil, basiretsiz yönetim anlayışından dolayı darlık yaşadığını belirten Akşener, “Türkiye gibi yüksek potansiyele sahip bir ülkeyi, Merkez Bankası’nın ihtiyaç akçesine muhtaç hale getiren, işte o basiretsiz ve savurgan yönetim anlayışıdır” şeklinde konuştu. 

‘ONCA ZENGİNLİK ARASINDA BU ÜLKEDE AÇLIK OLMASINA İSYAN EDİYORUM’

Vatandaşın her yerde dertlerini söylediğini ve çare beklediğini ifade eden Akşener, “Ama duymuyorlar. Saraya kapanmış bir iktidarın, milleti duyması mümkün değil. Onca zenginlik arasında bu ülkede yokluk olmasına, açlık olmasına isyan ediyorum. İsyan ediyorum kardeşim, isyan” diye konuştu. 

‘AK PARTİ İKTİDARI ÜLKENİN TEMEL TAŞLARINI SÖKMEKLE MEŞGUL’

Akşener, Lozan Barış Antlaşması’na yönelik yapılan eleştirilere değinerek, ‘Almanya, Amerika, İngiliz siyasetinin geleceği planladığını; AK Parti iktidarının ise ülkenin temel taşlarını sökmekle meşgul olduğunu’ savundu.

Türkiye’nin çalışabilir nüfusunun yüzde 54’ünün işi olmadığına ve  kayıtlı olarak 22 milyon çalışan olduğuna dikkat çeken Akşener, “İşçi maliyetleri neden bu kadar yüksek biliyor musunuz? Tüm yükü çalışan 22 milyonun üstüne yığdığımız için. 82 milyon vatandaşımızın sağlık giderlerini, sadece 22 milyon kişi ödediği için. 12 milyon emeklinin maaşını, bu 22 milyon kişi ödediği için. Asgari ücretliden vergi alırken, devleti soyanlardan vergi alamadığımız için” ifadelerini kullandı.  

‘ÜNİVERSİTELERİ İL BAŞKANLIKLARINA ÇEVİRDİLER’

82 milyon nüfuslu Türkiye’nin eğitim bütçesinin 20 milyar dolar, 52 milyon nüfuslu Güney Kore’nin ise eğitim bütçesinin 64 milyar dolar olduğunu vurgulayan Akşener, “İşte bu yüzden Türkiye PISA testlerinde 72 ülke içinde 50. sıradayken, Güney Kore 9. sırada yer alıyor. 17 yılda üniversiteleri il başkanlıklarına çevirdiler” dedi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın