berat albayrak

Albayrak açıkladı: Merkez Bankası 2022’de İstanbul’a taşınacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınma işlemlerinin 2022 yılında tamamlanacağını açıkladı. 

TBMM Genel Kurulu’nda devam eden bütçe görüşmelerinde, milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Albayrak, enflasyonda önemli derecede iyileşme kaydedildiğini, Varlık Fonu’nun 2023 yılı için belirlenen 100 milyar dolarlık büyüme hedefine koştuğunu söyledi. 

‘İSLAMİ FİNANSIN DA ÖNEMLİ BİR MERKEZİ OLACAK’

İslami finans uygulamalarını genişleterek sistem dışında kalan tasarrufları da sisteme kazandırdıklarını belirten Albayrak, “İstanbul Finans merkezi, İslami finansın da önemli bir merkezi olacaktır” ifadelerini kullandı. 

Bakan Albayrak, 25 binin üzerinde firmaya, 200 binden fazla da KOBİ’ye finansman sağlandığını, reel kesim güven endeksinin 102 seviyesine ulaştığını, reel ihracatın da yüzde 7,9 oranında arttığını söyledi. 

İstanbul’un Türkiye ekonomisinin üçte birinin merkezi olması sebebiyle piyasalarla, finansal kurumlarla ve uluslararası firmalarla 7/24 hemhal olmayı gerektiren bir şehir olduğunun altını çizen Albayrak, “Merkez Bankası’nın taşınması konusu çok hassas bir konu. Mevzu son üç-beş yıldır süregelen Merkez Bankası’nın bazı bölümlerinin İstanbul’a taşınmasıdır. Merkez Bankası’nın birçok kurumu yine Ankara’da kalacaktır. İnşallah, 2022 yılında bunu tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

‘EMEKLİLİK SİSTEMİNİN REFORME EDİLMESİNİ ÖNEMLİ GÖRÜYORUZ’

Emeklilik sistemine de değinen Albayrak, “Emeklilik sisteminin reforme edilmesini oldukça önemli görüyoruz. Yapısal dönüşüm adımlarımız içerisinde de yer alan bu reform, daha sürdürülebilir bir emeklilik sistemini vatandaşlarımızın hizmetine sunacak” diye konuştu. 

2019 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış gayrisafi yurt içi hasılanın üç çeyrek arka arkaya pozitif büyüme kaydettiğini belirten Albayrak, “Bu dönemde yıllık bazda sanayi üretimi yüzde 1,6; özel tüketim harcaması ise 0,9’la pozitif büyümeye döndü” dedi. 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın