Ana sayfa Ekonomi Albayrak: Kurumsal kredi faizlerinde 200 puan indirim olacak

Albayrak: Kurumsal kredi faizlerinde 200 puan indirim olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kamu bankalarının kurumsal kredi faizlerinde 200 puan indirim yapacağını söyledi. 

‘Malatya İş Dünyası ile Buluşma’ programında konuşan Albayrak, “Üç kamu bankamız istihdam odaklı kredi paketlerini devreye sokacak. Bankalarımız, istihdam yoğun sektörlerde, istihdam sağlama potansiyeli yüksek firmalarımıza, iki yıla yakın ana para ödemesiz, beş yıla kadar çok uygun koşullarda işletme kredisi kullandırılmasıyla birlikte dört yeni ürünü hayat geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

‘2019’u pozitif büyüme bir rakamıyla kapatacağız’

Ekonomideki verilerin olumlu sinyaller verdiğini kaydeden Bakan Albayrak, “2019’u pozitif bir büyüme rakamıyla kapatacağız. Ekonomideki kazanımlarımızı koruyarak çok daha iyi bir konuma doğru adım adım ilerliyoruz. Ekonomideki toparlanma üçüncü ve dördüncü çeyrekte çok daha iyi noktaya gidiyor. Sanayi üretiminde temmuz ve ağustos döneminde bir önceki çeyreğe göre yüzde bire yakın büyüme kaydettik” dedi. 

‘Enflasyonda yüzde 5’in altına inmek en öncelikli hedefimiz’

Albayrak, en öncelikli hedeflerinin enflasyonda yüzde 5’in altına inmek olduğunu söyledi. 

‘Faiz indirimi piyasaları olumlu etkiledi’

Faiz indirimi kararının piyasaları olumlu etkilediğine dikkat çeken Bakan Albayrak, “Faizler yüzde 24’den yüzde 14’lere geldi. Birileri ‘faizleri düşürürlerse kur fırlayacak, enflasyon patlayacak’ diyordu. Ne oldu? Hem faizler düştü hem de kur patlamadı” diye konuştu. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here