Ana sayfa Bilgi Merkezi Albert Einstein kimdir? İşte kısaca hayatı

Albert Einstein kimdir? İşte kısaca hayatı

PAYLAŞ

Albert Einstein kimdir? İşte Albert Einstein’ın kısaca hayat hikayesi…

Albert Einstein, 14 Mart 1879 tarihinde Almanya’da dünyaya geldi. Babası Hermann Einstein, annesi ise Pauline Einstein’dır. Maja adında bir kız kardeşi vardır.

Einstein, hayatının ilk yıllarını derinden etkileyen iki şey olduğunu söyler: Beş yaşında karşılaştığı manyetik pusula ve 12 yaşında eline geçen geometri kitabı.

Öğrenim hayatına Münih’te bulunan bir Katolik Hristiyan okulunda başladı. Bir süre sonra burayı bırakarak Luitpold Gymnasium‘a geçti.

Ailesi, İtalya’ya taşınmış ve Einstein’ın Almanya’da kalarak eğitimini sürmesini istemiştir. Fakat tek başına bunalıma girmiş ve okulu bırakarak İtalya’ya ailesinin yanına gitmiştir.

İsviçre’de lise öğrenimini tamamladıktan sonra Swiss Federal Polytechnic School‘a kaydoldu. Burada fizik eğitimi aldı.

Üniversiteden mezun olan Einstein’in amacı asistan olmaktı. Fakat bunu gerçekleştiremedi. İki yıl boyunca işsiz kaldıktan sonra İsviçre’de bulunan bir patent şirketinde işe başladı.

Bu sırada çeşitli makalelerinin yayımlanmasıyla bilim dünyasının ilgisini çekmeyi başardı. 1909 yılında Zürich Üniversitesi‘nde fizik profesörü olarak görev yapmaya başladı.

1914 yılında Almanya’ya dönen Einstein, Berlin Humboldt Üniversitesi‘nde görev yapmaya başladı.

1921 yılında Nobel Fizik Ödülü‘nü kazandı.

1933 yılında ABD’de bulunduğu sırada, Alman hükümetinin Yahudileri üniversitelerden attığı haberini aldı. Bunun üzerine bir daha Almanya’ya dönmeme kararı aldı.

Önce Belçika’ya giden Einstein, burada bir süre kaldıktan sonra İngiltere ve ABD’ye gitti. Ölünceye dek çalışmalarını ABD’de gerçekleştirdi. Bu sırada ABD vatandaşlığına da geçti.

Albert Einstein, 18 Nisan 1955 günü hayatını kaybetti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here