ali babacan

Ali Babacan kimdir?

Ali Babacan, 4 Nisan 1967 tarihinde Ankara‘da dünyaya geldi. Babası Hilmi Babacan, annesi ise Güner Babacan’dır. Halası Hatice Babacan, Türkiye’de ilk başörtüsü eylemini başlatan kişiydi. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ndeki derslerine başını örterek girmiş ve okuldan atılmıştı.

EĞİTİM HAYATI

İlköğrenimini Kurtuluş İlkokulu‘nda tamamladı. Ortaöğrenimini TED Ankara Koleji‘nde birincilikle tamamladı. Yükseköğrenimini ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Endüstri Mühendisliği Bölümü‘nde birincilikle tamamladı.

Zeynep Babacan ile evlenen Ali Babacan’ın bu evliliğinden Kerem, Dilara ve Hilmi Emir adlarında üç çocuğu dünyaya geldi. Zeynep Babacan, Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunudur.

Burslu olarak ABD’ye giden Ali Babacan, Northwestern Üniversitesi Kellog School of Management‘da İşletme Dalında yüksek lisans yaptı.

Eğitimini tamamladıktan sonra yaklaşık iki yıl boyunca ABD’de bulunan özel bir şirkette danışman olarak görev yaptı.

1994 yılında Türkiye’ye döndü ve aile şirketinin başına geçti. Bir süre Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in yanında danışman olarak görev yaptı.

SİYASİ HAYATI

2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) kurucuları arasında yer aldı. Ayrıca AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olarak görev yaptı. Siyasete girişinde Abdullah Gül‘ün önemli bir etkisi oldu.

3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti’den Ankara Milletvekili seçildi. Seçimlerin ardından kurulan 58. Hükümette Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapmaya başladı.

2005 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından belirlenen ‘Genç Küresel Liderler‘ listesinde ismi yer aldı.

2005 yılında Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak görevlendirildi.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde tekrardan milletvekili seçilen Ali Babacan, 60. Hükümette Dışişleri Bakanlığı‘na getirildi. Bu görevini 2009 yılına kadar sürdürdü.

Dışişleri Bakanlığı’na Ahmet Davutoğlu’nun getirilmesinin ardından Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmaya başladı.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde Ankara Milletvekili olarak TBMM’de yer aldı. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde ise aday olmadı.

AK PARTİ’DEN İSTİFA ETTİ: ‘AKLEN VE KALBEN AYRIŞMA YAŞADIM’

Babacan, Temmuz 2019’da istifa dilekçesini AK Parti Genel Merkezi’ne sunduğunu açıkladı. Babacan, yaptığı yazılı açıklamada, “Aklen ve kalben ayrışma yaşadım” ifadesini kullandı. 

AK Parti Kurucular Kurulu listesinde yapılan güncellemeyle birlikte Babacan’ın ismi listeden kaldırıldı. 

8 Ağustos 2019’da yaptığı yazılı açıklamada yeni parti çalışmalarına resmen başladığını duyurdu. 

DEMOKRASİ VE ATILIM (DEVA) PARTİSİ’Nİ KURDU

ali babacan
Babacan’ın parti programını açıkladığı toplantıdan bir kare.

Babacan, Mart 2020’de Demokrasi ve Atılım Partisi’nin kuruluşunu ilan etti. Partinin kurucuları arasında Sadullah Ergin, Nihat Ergün, Mustafa Yeneroğlu ve İdris Şahin gibi isimler de yer aldı. 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın