Almanya Dışişleri Bakanı: İran’la takas temelli ticaret yakında hazır olacak

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, nükleer anlaşmanın devamını sağlama ve ABD-İran gerginliğini azaltmak için Tahran’a ziyarette bulundu. 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile görüştü.

Zarif, 2015 yılında dünya güçleriyle yapılan nükleer anlaşmayı koruma konusunda ‘samimi ve ciddi’ bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Zarif, “Tahran anlaşmayı koruma niyetinde olan imza sahibi Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle işbirliği yapacak” dedi.

İran’la takas temelli ticaret: Instex

Maas, Instex olarak bilinen ödeme sisteminin yakında hazır olacağını açıkladı.

ABD’nin İran’a yönelik başlattığı yaptırımların ardından nükleer anlaşmada imzası bulunan Almanya, İngiltere ve Fransa ‘Instex’ olarak adlandırdıkları bir takas sistemi oluşturmuşlardı.

Şirketin merkezi Paris olarak belirlenirken, başkanlığına Alman Per Fsicher getirildi.

Mass, İran’la takas temelli ticaret sistemine ilişkin “Bu yeni bir enstrümandır, bu yüzden işletmesi kolay değil. Ancak tüm resmi şartlar şu anda hazır” ifadelerini kullandı.

Mass: ‘Askeri harekat kimsenin çıkarına uygun değil’

Bölgede ciddi bir durum olduğunu vurgulayan Mass, “Gerginliklerin artması kontrol edilemez bir hale geliyor ve askeri harekat kimsenin çıkarına uygun değil” diye konuştu.

Fransa ve İngiltere ile birlikte 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmayı destekleme çağrısında bulunduklarını belirten Mass, “Taahhütlerimizi yerine getiriyoruz. Anlaşmanın başarısız olmasını önlemek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Zarif ise ‘gerginliği azaltmanın ancak ABD’nin ekonomik savaşını durdurmakla mümkün olduğunu’ vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık koltuğuna oturmasının ardından İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini açıklamış, kısa bir süre sonra da İran’a yönelik yeni yaptırımları devreye sokmuştu.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın