Almanya FETÖ İçin Harekete Geçmeye Başladı

Zekeriya Öz ve Celal Kara gibi FETÖ üyelerinin bulunduğu Almanya’da FETÖ konusunda ciddi bir adım atılmaya başlandı. Buna göre Almanya, FETÖ’nün ülkesindeki çalışmalarını yeniden değerlendirmeye almaya karar verdi.

Der Spiegel dergisi bu haftaki sayısında Almanya’nın FETÖ’ye bakışını yeniden değerlendirmeye aldığını yazmıştı. Der Spiegel, bu haberini Almanya Dışişleri Bakanlığı’na Şubat ayında gönderilen bir rapora dayandırmakta. Bu rapor ise Türkiye’deki Alman Büyükelçiliği tarafından gönderildi. Raporun içerisinde FETÖ’nün uzun yıllar devlet kurumlarına sızdığı ve bu konuda Türkiye ile hemfikir olunduğu belirtilmekte.

Der Spiegel’in yorumuna göre Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın artık Türk kaynaklarının değerlendirmesini gittikçe daha fazla dikkate aldığı ifade edilmekte.

Der Spiegel’in haberinde FETÖ’nün Almanya’daki faaliyetlerinde önde gelen isimlerin de açıklamaları aktarıldı. İsmini vermek istemeyen bu kişilerden biri FETÖ’yü “antidemokratik ve gizli paralel yapı” olarak nitelendirdi.

ALMANYA VE FETÖ

Alman istihbarat teşkilatı BND’nin Başkanı Bruno Kahl, 15 Temmuz darbe girişiminden birkaç ay sonra yaptığı açıklamada bu girişimin arkasında FETÖ’nün olduğu konusunda ikna olmadıklarını söyleyerek Türkiye’nin tepkisini çekmişti.

Ayrıca Almanya’da birçok FETÖ üyesi bulunmakta. Alman resmi makamlarının FETÖ’ye karşı tutumu bir süredir Türkiye ile olan ilişkilerinde gerginliklere sebep olmaktaydı.

Alman hükümeti, Zekeriya Öz ve Celal Kara gibi FETÖ’nün önde gelen isimlerini Türkiye’ye iade etmeyi reddetmekte.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın