Alparslan Türkeş kimdir?

MHP’nin kurucu lideri merhum Alparslan Türkeş kimdir?

Alparslan Türkeş, 25 Kasım 1917 tarihinde Kıbrıs Lefkoşa’da dünyaya geldi. Ailesi Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinden toprak meselesi yüzünden çıkan bir kavga sonucunda Sultan Abdülaziz tarafından sürgüne gönderilmişti. Babası Ahmet Hamdi Bey, annesi ise Fatma Zehra Hanım’dır. 1933 yılında Kıbrıs’tan taşınarak İstanbul’a yerleştiler.

Ailesiyle birlikte İstanbul’a gelen Türkeş, Kuleli Askeri Lisesi‘ne kaydoldu. Bu dönemde Nihal Atsız’la tanıştı. 1936 yılında Kulesi Askeri Lisesi’nden asteğmen olarak mezun oldu. 1938 yılında ise Harp Okulu‘ndan teğmen olarak mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından ilk görev yeri Gelibolu’da bulunan 58. Piyade Alayı 5. Bölük Komutanlığı oldu.

Türkçülük-Turancılık Davası

1944 yılında Türkçülük-Turancılık Davası‘ndan yargılandı ve 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. 1947 yılında beraat etti.

Beraat etmesinin ardından tekrardan orduya döndü. Aynı yıl 15 subayla birlikte ABD’de Kara Harp Akademisi ve Piyade Okulu’nda eğitim gördü.

1955 yılında Harp Akdemisi’nden mezun oldu ve ABD’de bulunan NATO Türk Temsil Heyeti’nde görev yapmaya başladı.

27 Mayıs 1960 darbesi

27 Mayıs 1960 darbesini gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi’nde yer aldı. 27 Mayıs günü darbe bildirisini radyodan okudu. Milli Birlik Komitesi’nin diğer üyeleri tarafından Türkeş’in de yer aldığı ve “Ondörtler” olarak bilinen grup emekliye sevk edildi.

Hindistan’daki Yeni Delhi büyükelçiliğine gönderilen Türkeş, buradan Cemal Gürsel’e bir mektup gönderdi. Bu mektupta Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun idam kararlarının yanlış olduğunu yazdı.

MHP kuruluyor

1965 yılında Türkiye’ye döndü. 31 Mart 1965 tarihinde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi‘ne (CKMP) katıldı. Kısa bir süre sonra ise genel başkanlığa seçildi. Adana’da gerçekleştirilen kongrede partinin adını Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olarak değiştirdi.

Süleyman Demirel başbakanlığında kurulan ve “Milliyetçi Cephe” olarak adlandırılan koalisyon hükümetlerinde başbakan yardımcılığı ve devlet bakanlığı yaptı.

Alparslan Türkeş, 12 Eylül mahkemesinde.

12 Eylül 1980 darbesinde tutuklanan Türkeş, 4,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1985 yılında beraat etti. 1987 yılında siyaset yasağı kaldırılınca Milliyetçi Çalışma Partisi‘nin (MÇP) genel başkanlığına seçildi. 1992 yılında partinin adı MHP olarak değiştirildi. 1995 yılında gerçekleştirilen seçimler sonucunda parlamento dışı kaldı.

Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997 günü geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın