altın gün

Anadolu Rock müziğini dünyaya tanıtan Altın Gün Grammy adayı

Müzik dünyasının en saygın ödüllerinden Grammy’de adaylar açıklandı. Dünyaya Anadolu Rock ve Folk müziğini tanıtan grup olarak nitelendirilen Altın Gün grubu, “Gece” albümüyle en iyi dünya müziği albümü kategorisinde adaylar arasında yer aldı. 

26 Ocak 2020’de ABD’nin Los Angeles kentinde bulunan Staples Center’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak 62. Grammy Ödülleri için en iyi dünya müziği kategorisinde beş adaydan birisi, Anadolu Rock ve Folk’un temsilcisi Altın Gün oldu. 

Geçtiğimiz Nisan ayında çıkardığı “Gece” albümüyle aday olan grubun temeli Hollandalı psychedelic rock temsilcisi Jasper Verhulst, solisti ise Merve Daşdemir. Grubun diğer üyeleri ise Erdinç Ecevit Yıldız, Daniel Smienk, Ben Rider ve Gino Groeneveld. 

Türkiye’de klasikleşen eserlere yaptığı cover’larla bilinen Altın Gün, Anadolu Rock ve Folk müziğini dünyaya tanıyor. 

HER ŞEY BİR FACEBOOK İLANIYLA BAŞLADI

Grubun kurucusu Verhulst, bas gitarlık yaptığı dönemde konser vermek için Türkiye’ye geldi ve Anadolu Rock müziğinden epeyce etkilendi. 

Daha sonra Türk müzisyen arayışına giren Verhulst, bunun için Facebook’ta bir ilan verdi. Bu ilan sayesinde Merve Taşdemir ve Erdinç Ecevit Yıldız’la tanışarak onları gruba dahil etti. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın