DOLAR 15,9166 0.27%
EURO 16,9153 0.47%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4823072,66%
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Anayasa Mahkemesi üyeleri: Kaç kişiden oluşur ve nasıl seçilir?

Anayasa Mahkemesi üyeleri: Kaç kişiden oluşur ve nasıl seçilir?

ABONE OL
1 Kasım 2021 03:43
Anayasa Mahkemesi üyeleri: Kaç kişiden oluşur ve nasıl seçilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte Anayasa Mahkemesi üyelerinin sayısı ve seçimine ilişkin önemli değişiklikler yapıldı. Peki, Anayasa Mahkemesi kaç üyeden oluşur? Anayasa Mahkemesi üyeleri nasıl seçilir? İşte yapılan değişiklilere ilişkin detaylı bilgiler.

Anayasa Mahkemesi’nin üye sayısı

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 17 olan üye sayısı, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin kaldırılmasıyla birlikte 15’e düşürüldü. 

Anayasa Mahkemesi üyelerinin seçimi

Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi
12 üye (4 üyeyi resen seçer. 8 üyeyi ise Yargıtay (3), Danıştay (2) ve YÖK’ün (3) her boş üyelik için göstereceği 3 kat aday arasından seçer.3 üye (TBMM’ye üye seçerken her boş üyelik için 3 kat aday gösterecekler şunlardır: Sayıştay (2) ve baro başkanları (1).

AYM’nin 3 üyesi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 12 üyesi ise Cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır.

TBMM tarafından iki üye Sayıştay Genel Kurulunun kendi başkan ve üyeleri içinden her boş üyelik için göstereceği üçer aday arasından; bir üye ise baro başkanlarının serbest avukatlar içinden göstereceği üçer aday arasından seçilir.

TBMM’de üye seçimleri, gizli oylama şeklinde yapılır. İlk turda üye tam sayısının üçte iki, ikinci turda ise üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. Salt çoğunluğun elde edilememesi halinde üçüncü tura geçilir. Üçüncü turda en çok oyu alan aday seçilmiş olur.

Cumhurbaşkanı tarafından; üç üye Yargıtay Genel Kurulunca her boş yer için gösterilecek üçer aday arasından, iki üye Danıştay Genel Kurulunca her boş yer için gösterilecek üçer aday arasından seçilir.

Cumhurbaşkanı; en az ikisi hukukçu olmak kaydıyla üç üyeyi de yükseköğretim kurumlarının hukuk, siyasal bilimler ve iktisat dallarında görev yapan öğretim üyeleri arasından Yükseköğretim Kurulunca her boş yer için gösterilecek üçer aday arasından seçer.

Cumhurbaşkanı tarafından dört üye ise üst kademe yöneticileri, birinci sınıf hakim ve savcılar, en beş yıl raportör olarak görev yapmış Anayasa Mahkemesi raportörleri ve serbest avukatlar arasından seçilmektedir.

Anayasa Mahkemesi üyelerinin görev süresi

AYM üyelerinin görev süresi on iki yıldır ve iki defa seçilmeleri mümkün değildir. Altmış beş yaşını dolduran üyeler emekliye ayrılırlar.

Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri

Yeni sistemle birlikte yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin Anayasaya uygunluğunu denetlemek, AYM’nin görevleri arasına girdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.