Apple’dan düşen satışlar için hamle: Ucuz iPhone çıkartacak

ABD merkezli teknoloji devi Apple, akıllı telefon pazarındaki payının düşmesi üzerine düşük maliyetli iPhone modelini piyasaya sürmeyi planlıyor. 

Nikkei Asian Review’un haberine göre, Apple, Huawei ve Samsung’a kaptırdığı pazar payını geri alabilmek için düşük maliyetli iPhone modelini piyasaya sürecek. 

Yeni model, 2016’da çıkardığı iPhone SE modelinin ardından ilk düşük maliyetli akıllı telefonu olacak. Yeni modelin adı ve fiyatı konusunda herhangi bir açıklama yapılmazken, iPhone SE modelinin yeni nesli olacağı değerlendiriliyor. 

Huaewei’nin gerisinde kaldı 

Akıllı telefon satış rakamlarında bir süredir ikinci sırada yer alan Apple, bu yaz yerini Çinli telekomünikasyon devi Huawei’ye kaptırmıştı. 

Apple, yaşadığı düşüşün ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşından kaynakladığını savunuyor. 

Yaşanan düşüşte Apple’ın fiyatlandırma stratejisinin de önemli bir etken olduğu belirtiliyor. Apple CEO’su Tim Cook, satış rakamlarının düşmesinde ‘fiyatın bir faktör olduğunu’ kabul etmişti. 

Yeni çıkarılacak ucuz iPhone modelinin Apple’ın satışlarını artırması bekleniyor. iPhone SE, ilk çıktığı 2016 yılında yaklaşık 30 milyon adet satılmıştı. 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın