ara güler

Ara Güler kimdir? Kısaca hayatı

Ara Güler, 16 Ağustos 1928 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Lise öğrenimini sürdürdüğü sırada film stüdyolarında çalışmaya başladı. Gazeteciliğe, 1950 yılında “Yeni İstanbul” adlı gazetede adım attı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne kaydolmuşsa da gazetecilik daha ağır basmıştı.

1954-1962 yılları arasında “Hayat” dergisinde fotoğraf bölüm şefi olarak görev yaptı. 1953 yılında Paris Magnum Ajansı’na katılan Ara Güler, İngiltere’de yayınlanan Photography Annual Antolojisi‘nde (Fotoğraf Yıllığı Antolojisi) dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak gösterildi. Ayrıca Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği‘ne kabul edilen tek Türk oldu.

1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek çok sayıda ünlü ismin fotoğrafını çekti ve röportaj yaptı. 1979 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin foto muhabirliği dalındaki birincilik ödülünü kazandı.

Ara Güler, bütün dünyayı gezerek çok sayıda ünlü isim ile foto röportajlar yaptı. Bu isimlerden bazıları şöyle: İsmet İnönü, Salvador Dali, Indira Gandi, Winston Churchill, Pablo Picasso ve Bertrand Russell. Uzun bir zaman boyunca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları ABD, İngiltere ve Fransa’da yayımlandı. 17 Ekim 2018 tarihinde hayatını kaybetti.

Ara Güler’in bazı kitapları

Ara Güler’in Sinemacıları

Beyaz Güvercinli Adam

Yüzlerinde Yeryüzü

Yeryüzünde Yedi İz

Babilden Sonra Yaşayacağız

Bir Devir Böyle Geçti, Kalanlara Selam Olsun

Ara’dan Yetmiş Yedi Yıl Geçti


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın