Aristoteles kimdir? Kısaca hayatı, eserleri ve felsefesi

Aristoteles kimdir? Aristoteles’in eserleri nelerdir? Ünlü filozof Aristoteles’in hayatı, eserleri ve felsefesi hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca derledik.

Aristoteles kimdir?

Ünlü filozof Aristoteles (kısaca Aristo), MÖ 384 yılında Selanik bölgesinde dünyaya gelmiş ve yaşamını bu bölgede sürdürmüştür. Platon’un öğrencisi olarak tanınan Aristoteles, Makedonya kralının doktoru olan babasından ders almıştır. Bunun ardından Atina’ya gelerek, Akademia’da Platon‘dan ders alan Aristoteles, adını kısa sürede tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır.

Platon’un ölümünün ardından Assos’a gelen Aristoteles, burada dostu Kral Hermeias ile vakit geçirmiştir. Kralın yeğeni ile evlenen Aristoteles ardından kralın çağrısı üzerine Makedonya’ya gitmiştir. Kral Philipp, Aristoteles’ten şehzade İskender’in eğitilmesini ister. Üç yıl boyunca İskender’in hocalığını yapan Aristo, bunun ardından kent kent gezerek, ders vermeye başlamıştır. Aristo’nun sürekli olarak gezerek verdiği bu derslerden dolayı, okuluna ‘Gezinenler’ ismi verilmiştir.

İskender’in ölümünün ardından ise Atina’da çıkan isyanlar Aristo’yu etkilemiştir. Bu dönemde, İskender’in hocası olmasından kaynaklı, idam edilmesi istenmiştir. Bu sebeple Aristo, Atina’yı terk ederek, annesinin memleketi olan Khalkis bölgesine gelir ve burada yaşamaya başlar. Dinsizlikle de suçlanan Aristo, MÖ. 322 yılında mide hastalığı nedeniyle yaşamını yitirir.

Aristo, 19 yaşında tanıştığı Platon’dan büyük oranda etkilense de, zaman içinde kendi fikirlerine ulaşmıştır. Özellikle bilim felsefesi alanında tanınan ünlü filozofa göre, mekan olmadığı gibi zaman da belirsizdir. Aristoteles’e göre varlığın özünü idealar oluşturur ve var olan durum ideali simgelemez. Var olmak yalnızca var olmaktır.

Aristoteles’in eserleri

Aristo’nun bugüne kadar korunmuş olan eserlerinin yanı sıra sayısız eseri ise korunamayarak kaybolmuştur. Ünlü filozofun eserlerinde, karşılıklı konuşmalar kendisini her zaman gösterir. Soru ve sorgulama konusunda uzman olan filozof, geride birçok farklı eser bırakmıştır.

“Poetika”, “Atinalıların Yasası”,”Magna Moralia”, “İskender’e Retorik”, “Erdemler” ve “Erdemsizlikler Üzerine” eserleri en bilinenler arasındadır.

Bunun yanı sıra, hayvanlar üzerine de birçok çalışma yapmıştır. “Hayvanların Hareketi Üzerine”, “Hayvanların Tarihi Üzerine”, “Hayvanların Oluşumu Üzerine” isimlerine sahip bir dizi eseri vardır. Matematik ve mantık alanında da birçok eser veren Aristo; “Doğa Cetveli”, “Gökyüzü Üzerine”, “Fizik”, “Gök Cisimleri Üzerine” ve “Kısa Doğa Yazıları” gibi bilimsel çalışmalar da yapmıştır.

Bunların yanı sıra, “Yorum Üzerine”, “Duyular Üzerine”, “Rüyalar Üzerine”, “Birinci Çözümlemeler”, “İkinci Çözümlemeler”, “Soluma Üzerine”, “Nefes Üzerine”, “Görünmez Çizgiler Üzerine”, “Mekanik”, “Ekonomikler” gibi eserleri de vardır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Aristoteles kimdir? Kısaca hayatı, eserleri ve felsefesi” için bir yanıt

  1. […] Atina yasaları gereği kendisi metoikos yani yerleşmiş yabancı olarak tanımlanmıştır. Ancak Aristotales, edindiği eğitimlerin ve çabalarının sonucu olarak Akademia’ya girmeyi başarmış, burada […]

Bir yanıt yazın