Ana sayfa Ekonomi Asgari ücret 2019 yılında ne kadar olacak?

Asgari ücret 2019 yılında ne kadar olacak?

Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre enflasyon oranı Ekim ayında yüzde 25.24’e yükseldi. Bunun neticesinde enflasyon oranı son on beş yılın en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Açıklanan enflasyon oranının ardından Ocak ayında ilan edilecek asgari ücret zammı şimdiden merak konusu oldu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) asgari ücretin 2 bin 600 TL, Türk-İş ise 2 bin TL olması talebinde bulundu. 2019 yılında asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete yapılacak zamda enflasyon rakamları esas alınacak mı? Prof. Dr. Cem Kılıç, NTV’de katıldığı bir programda bu konuda önemli açıklamalarda bulundu. İşte Kılıç’ın açıklamaları: 

“Son üç yıllık asgari ücret serüvenine baktığımızda, enflasyonun çok üzerinde ve yüzde 30’a yakın bir artış meydana geldi. Devlet işverenlere asgari ücret desteği vererek en azından bu yükün bir kısmını aldı. Şimdi ne olacak? Tabii ki taraflar masaya oturdukları zaman özellikle çalışan temsilcileri burada enflasyonu dikkate alacaktır. Bu hep böyle olmuştur.

Enflasyon 20 küsurlu rakamlara ulaştı. Dolayısıyla burada en büyük işçi örgütü olarak Türk-İş ve heyeti, elbetteki ilk olarak bu rakamı hedefleyecektir. Hatta bu yetmez, bunun üstüne refah payı istemeleri gerecektir. Ben yine enflasyon çerçevesinde, enflasyonun altında kalmayacak şekilde asgari ücretin düzenleneceğini düşünüyorum.”

Asgari ücret şu anda net bin 603 lira, brüt ise 2 bin 29 TL. Açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 20.18 olarak açıklandı.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücret, 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmekte. Bu komisyon üyeleri yasa doğrultusunda işçi, işveren ve devletin beşer kişilik temsilcilerinden oluşmaktadır. Komisyonda en fazla üyeye sahip olmasından dolayı işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise TİSK temsil ediyor.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here