Ana sayfa Haber Analiz ATAK helikopteri hakkında 8 bilgi

ATAK helikopteri hakkında 8 bilgi

ATAK Helikopter

ATAK helikopteri, gerek Türkiye’nin doğusunda sürdürülen terörle mücadelede gerekse de Zeytin Dalı Operasyonu’nda ciddi katkılar sağladı. Terörle mücadele alanında başarısıyla adından söz ettiren ATAK helikopterinin satışı için Türkiye ile Pakistan arasında anlaşma yapıldı. Peki ATAK helikopterinin özellikleri neler? 

1. ATAK helikopteri, hem taarruz hem de taktik keşiflerinde kullanılan ve tamamen milli imkanlarla üretilen kendi sınıfın en başarılı helikopteri olarak bilinmektedir.

2. ATAK helikopterin üzerinde yerli üretim 12 adet 8 kilometre menzilli lazer güdümlü Cirit füzesi ve 8 adet uzun menzilli Mızrak anti-tank füzesi bulunmaktadır. Bunların dışında 2 adet Stinger, 500 adet mühimmat kapasiteli 200 mm top, 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roket de yer almaktadır.

3. ATAK helikopterin ilk uçuşu 2011 yılında gerçekleşti. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve İçişleri Bakanlığı’nın envanterine ise 2014 yılında girdi.

4. Üstün manevra yeteneğine sahip olan ATAK, 360 derece manevra gücüne sahiptir.

ATAK, 360 derece manevra kabiliyetine sahip.

5. Ağır iklim koşullarında ve zorlayıcı coğrafi koşullarda oldukça başarılı olmuştur. Pakistan’ın ATAK helikopterini seçmesinde de zorlayıcı arazilerdeki başarısı öne çıkmıştır.

6. ATAK, iki pilotun da görüş açısını maksimum seviyeye çıkartacak şekilde tasarlanmıştır. Tandem adı verilen önlü arkalı kokpit şeklinde tasarlanmıştır.

 

7. ATAK helikopterde çalışırken de mühimmat ve yakıt ikmali yapılabilmektedir.

8. Türkiye, Pakistan’a ATAK helikopteri satarak dünyada taarruz helikopteri satışı yapan 4. ülke oldu.

Türkiye’den Pakistan’a 30 ATAK helikopter satışı

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here