Ana sayfa Gündem Ateş Kara: Sıcak hava koronavirüsün bulaşma hızını azaltıyor

Ateş Kara: Sıcak hava koronavirüsün bulaşma hızını azaltıyor

PAYLAŞ

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) sıcak hava ile koronavirüsün bulaşma hızı arasında yapılan bir araştırma sonucunu paylaştı. Buna göre 25 derecenin üzerindeki hava sıcaklığında virüsün bulaşma hızı azalıyor.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Twitter hesabından Harvard ve MIT üniversitelerinin yaptığı araştırma sonucunu aktardı. 

Araştırma sonucuna göre 25 derece üzerindeki hava sıcaklığında Kovid-19’un bulaşında azalma görüldüğünü belirten Kara, “Ancak bu hava sıcakken virüs bulaşmaz anlamına gelmediği için önlemlere devam etmeliyiz. Bir derece yükselme bulaşta %3.1 azalma sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ateş Kara’nın açıklamaları şöyle: 

“Harvard ve MIT’den araştırmacılar 25 derece üzerindeki hava sıcaklığının SARS-CoV-2 bulaşında azalma sağladığını gösterdi. Ancak bu hava sıcakken virüs bulaşmaz anlamına gelmediği için önlemlere devam etmeliyiz. Bir derece yükselme bulaşta %3.1 azalma sağlıyor.”

Kara, geçtiğimiz ay ABD’de Maryland Üniversitesi’nin araştırma sonucunu paylaşmıştı. Kara, “Hava sıcaklığının daha yüksek olduğu ve nem oranının da yüksek olduğu bölgelerde daha az bulaşa görülüyor. Havaların ısınması ile bulaştırıcılığının azalacağı öngörüsünü destekleyen bu veriler bizim için güzel haber, ancak iklim tek etken değil, lütfen evde olalım, evde kalalım” ifadelerini kullanmıştı. 

Fotoğraf: @AtesAtesKara, Twitter
Fotoğraf: @AtesAtesKara, Twitter

 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here