Ana sayfa Bilgi Merkezi Atilla İlhan kimdir?

Atilla İlhan kimdir?

PAYLAŞ

Atilla İlhan, 15 Haziran 1925 tarihinde İzmir’in Menemen ilçesinde dünyaya geldi. Babasının görevinden dolayı öğrenimini farklı okullarda sürdürmek zorunda kaldı.

İzmir Atatürk Lisesi’nde öğrenim gördüğü sırada kız arkadaşına gönderdiği bir mektupta Nazım Hikmet’in şiirini yazdığı için okuldan atıldı ve 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Öğrenimine bir süre ara vermek zorunda kalan İlhan, 1944 yılında İstanbul’da bulunan Işık Lisesi’ne kaydoldu. Yazdığı Cebbaroğlu Mehemmed adlı şiiriyle CHP Şiir Armağanı yarışmasında ünlü şairleri de geride bırakarak ikinci oldu.

1946 yılında liseden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu. Üniversite öğrenimi boyunca çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. Bu sırada ilk şiir kitabı olan “Duvar“ı yayımladı.

1948 yılında Paris’e gitti. Buradaki gözlemlerinin gelecek yıllarda çıkaracağı eserleri üzerinde önemli etkisi olacaktı. Bir süre sonra Türkiye’ye döndüyse de 1951 yılında uğradığı bir soruşturmadan dolayı tekrardan Paris’e gitti.

Türkiye’ye dönmesinin ardından tekrardan üniversite eğitimine devam etti. Fakat son sınıfta okuldan ayrılarak gazeteciliğe başladı.

Vatan gazetesinde sinema eleştirmeni olarak görev yapmaya başladı. Bu sırada sinema çalışmalarına eğilen İlhan, yaklaşık on beş senaryo kaleme aldı.

1960 yılında Paris’e gitti. Daha sonra tekrardan yurda dönerek İzmir’e yerleşti. Burada yaklaşık sekiz yıl kaldı. Demokrat İzmir gazetesinin başyazarlığı ve genel yayın yönetmenliğini yaptı.

1973 yılında Ankara’ya yerleşti ve Bilgi Yayınevi’nde görev yapmaya başladı. 1981 yılında İstanbul’a taşındı. 1982 ile 1987 yılları arasında Milliyet gazetesinde çalıştı. Daha sonra sırasıyla Güneş, Meydan ve Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

10 Ekim 2005 tarihinde geçirdiği bir kalp krizi neticesinde hayatını kaybetti.

Atilla İlhan’ın Eserlerinden Bazıları

Roman

Sokaktaki Adam
Kurtlar Sofrası
Bıçağın Ucu
Sırtlan Payı
Yaraya Tuz Basmak
Dersaadet’te Sabah Ezanları
Gazi Paşa

Deneme

Hangi Sol
Hangi Batı
Hangi Sağ
Hangi Atatürk

Şiir

Duvar

Sisler Bulvarı

Ben Sana Mecburum

Bela Çiçeği

Tutkunun Günlüğü

Elde Var Hüzün

Ayrılık Sevdaya Dahil

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here