avrasya tüneli

Avrasya Tüneli’ne Zam Geldi! İşte Yeni Geniş Ücretleri

Dünya üzerinde deniz altından geçen ilk iki katlı karayolu tüneli olan Avrasya Tüneli’nin geçiş ücretlerine zam geldi.

Buna göre otomobillerin geçiş ücretleri 19.20 TL’den 23.30 TL’ye, minibüslerin geçiş ücreti ise 28.80 TL’den 34.90 TL’ye yükseldi. Uygulanacak olan yeni zamlı tarifeler 1 Temmuz 2018 gününden itibaren geçerli olacak.

Avrasya Tüneli’nde Geçiş Garantisi

Avrasya Tüneli’ni yapan firmaya yıllık yaklaşık 25.6 milyon araç geçme garantisi verildi. Eğer bu rakamın altında bir araç geçişi olursa, devlet üretici firmaya aradaki farkı ödemek zorunda. Fakat bu rakamın üstünde bir araç geçişi olursa da aradaki farkın yüzde 30’u üretici firma tarafından devlete ödenmek zorunda.

Yıllık 25.6 milyon araç geçme garantisi verilen Avrasya Tüneli’nden 2017 yılında 15.6 milyon araç geçti. Aradaki 10 milyon araç geçişi farkı devlet tarafından üretici firmaya ödendi. Üretici firmanın tüneli işletme süresi ise 25 yıl.

2016 yılında açılan Avrasya Tüneli’nin geçiş ücretlerine yapılan zamlar daha önce oldukça konuşulmuştu. Geçtiğimiz Şubat ayında yapılan zam, kamuoyunun tepkisini çekmiş ve geçiş ücretlerinde devlet tarafından yüzde 18’lik KDV yüzde 8’e indirilmişti. Yani devlet kendi alacağı vergiden feragat etmişti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın