Ana sayfa Dünya Avrupa Birliği, Doğu Kudüs’teki yeni İsrail yerleşimini kınadı

Avrupa Birliği, Doğu Kudüs’teki yeni İsrail yerleşimini kınadı

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği (AB), İsrail’in Doğu Kudüs’te yeni yerleşim birimleri kurma planını kınadı.

İsrailli bakan tarafından, 1967 yılında işgal edilen Doğu Kudüs’te 805 yeni konutun inşa edileceği bir plan açıklanmıştı.

Middle East Eye’ın haberine göre, Cumartesi günü Avrupa Birliği (AB) tarafından yayınlanan bildiride İsrail’in yeni yerleşim planı kınandı. Bildiride, “İsrail’in uluslararası hukuka göre yasadışı ve barışa engel teşkil eden Doğu Kudüs dahil olmak üzere yerleşim politikasına şiddetle karşıyız” ifadeleri kullanıldı.

İsrail’in yerleşim politikasının, gelecekte her iki devlet arasında bir barış inşa etme olasılığını azalttığına vurgu yapılan bildiride “AB, müzakere edilen iki devletli çözüm için hem taraftarla hem de bölgesel ve uluslararası ortaklarla birlikte çalışmaya devam edecektir” denildi.

İşgal altındaki Filistin topraklarında yapılan yerleşimleri izleyen ‘Peace Now’ adlı kuruluş tarafından yapılan açıklamada, “Doğu Kudüs’te devam eden inşaat, Kudüs’e de İsrail’e de katkıda bulunmuyor. Filistin ile İsrail sınırında kalıcı bir anlaşmaya varılamadığı sürece, yeşil hattın ötesinde inşaat yapmak gayrimeşrudur. Bu durum taraflar arasında barış ve güven umutlarına zarar veriyor” denildi.

2 bin 240 birim için ihale yapılan 2019 yılı, yerleşim faaliyetinin yapıldığı en yoğun yıl olacak. Geçen yıl 603 birim için ihale yapıldı, 2017 yılında ise 130 birim için ihale yapıldı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here