Ayşe Kulin kimdir?

Ayşe Kulin, 26 Ağustos 1941 tarihinde İstanbul’un Beyazıt semtinde dünyaya geldi. Babası Mühendis Muhittin Kulin, annesi ise Hatice Sitare’dir. Dedesi, Osmanlı Devleti’nde Maliye Nazırı olarak görev yapmış olan Reşat Bey‘dir. Yetiştiği aile ortamı yazarlık sürecinde kendisine önemli bir katkı sağlayacaktı.

Amerikan Kız Koleji‘ni bitiren Ayşe Kulin, 1960 yılında Mehmet Sarper ile evlendi. Bu evliliğinden Mete ve Ali adında iki erkek çocuğu dünyaya geldi.

LİSE YILLARINDA BAŞLAYAN YAZARLIK HAYALİ

Lise yıllarında yazar olmaya karar vermişti, ancak genç yaşta evlenmesi yazarlık kariyerini sekteye uğratmıştı. Bir röportajında şunları söylemişti: “Ben okul yıllarında da hep yazardım. Kızlar benim odama doluşur ve hikayelerimi dinlerlerdi. Tomris Uyar, Nazlı Eray ve Pınar Kür benim sınıf arkadaşlarımdı. Okulda benim yazar olmamı bekliyorlardı. Biraz gecikse de oldum sonunda.” [1]

Eşiyle birlikte Londra’ya gitti ve London School of Economics’te Sosyoloji Bölümüne kaydoldu. Fakat çocuklarının doğumu sebebiyle öğrenimini sürdüremedi.

OTOMOBİL DERGİSİNDE BAŞLAYAN YAZARLIK SERÜVENİ

Çeşitli dergi ve gazetelerde görev yaptı. Öte yandan çeşitli çeviriler yaptı. Hayatının bu dönemini şu şekilde anlatıyor: “Kolay büyütmedim çocuklarımı; çok zor oldu hakikaten. Çok çalıştım. Hayatımın bir 10 senesi var ki normal bir insan herhalde 10 saat çalışır günde; ben 24 saat çalıştım. İşten çıkar eve gelirdim, çeviri yapardım.” [2]

Ayşe Kulin, yazarlık hayatına bir otomobil dergisinde başlamıştı. Bu dönemi ise şu şekilde anlatıyordu: “1960’lı yıllarda çıkan bir otomobil dergisinde başladım yazarlığa. Tuttuğum yolu üçe ayırabilirim. Birincisi yazarlık, yani öyküler, gazetecilik, çeviriler gibi. İkincisi, film yapımları. Üçüncüsü ise halkla ilişkiler. Televizyonda da reklam filmleri yapımcısı olarak çok uzun süre çalıştım.” [1]

Ayşe Kulin; Cumhuriyet, Dünya ve Güneş gazetelerinde de görev yaptı. Öte yandan Gelişim Yayınları’nın dergilerinde çeşitli yazıları yayımlandı.

1984 yılında “Güneşe Dön Yüzünü” adlı ilk öykü kitabı yayımlandı. Bu kitapta bulunan “Gülizar” adlı öykü, “Kırık Bebek” adı ile beyaz perdeye uyarlandı. Film, Kültür Bakanlığı Ödülü‘ne layık görüldü.

1996 yılında “Foto Sabah Resimleri” adlı kitabı yayımlandı. Bu kitapla, Haldun Taner Öykü Ödülü’nü ve Sait Faik Hikaye Armağanı‘nı kazandı. Aynı yıl biyografik roman niteliğindeki “Bir Tatlı Bir Huzur” adlı kitabı yayımlandı.

ADI: AYLİN

1997 yılında “Adı: Aylin” kitabı yayımlandı. Bu kitapla birlikte İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından “Yılın Yazarı” seçildi.

1998 yılında yayımlanan “Geniş Zamanlar” adlı öykü kitabı, 2007 yılında televizyon dizisi olarak uyarlandı.

1999 yılında Boşnakçada “Aşk Şarkıları” anlamına gelen “Sevdalinka” adlı kitabı yayımlandı. Bu kitapta, Boşnak halkının acılarını anlatmıştır.

KÖPRÜ

2001 yılında “Köprü” adlı romanı yayımlandı. Büyük ilgi gören bu roman, 2006 yılında aynı isimle televizyon dizisi olarak uyarlandı.

2002 yılında yayımlanan “Nefes Nefese” adlı romanı, Premio Roma‘da “En  İyi Yabancı Roman” ödülünü kazandı.

2004 yılında yayımlanan “Gece Sesleri” romanı aynı adla, 2009 yılında yayımlanan ve Prof. Dr. Türkan Saylan‘ın hayatını anlattığı “Tek ve Tek Başına Türkan” romanı ise “Türkan” adı ile televizyon dizisi olarak uyarlandı.

VEDA

2007 yılında yayımlanan “Veda” adlı romanı, aynı adla 2012 yılında televizyon dizisi olarak uyarlandı.

2015 yılında “Tutsak Güneş” adlı romanı, 2016 yılında ise “Kanadı Kırık Kuşlar” adlı romanı yayımlandı.

AYŞE KULİN’İN KİTAPLARINDAN BAZILARI

Güneşe Dön Yüzünü
Bir Tatlı Huzur
Adı: Aylin
Geniş Zamanla
Foto Sabah Resimleri
Sevdalinka
Köprü
Nefes Nefese
Kardelenler
Kanadı Kırık Kuşlar
Veda
Tutsak Güneş
Türkan
Dönüş

KAYNAKÇA

[1] Milliyet gazetesi, 12.05.1996

[2] Filiz Aygündüz, Ayşe Kulin Röportajı, “Dedemle Annaannem Uzaylılar Gibiydi!”, Miliyet gazetesi, 30.09.2007


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın