Ayşenur Arslan kimdir?

Aslen Aydınlı olan Ayşenur Arslan, 16 Eylül 1950 tarihinde dünyaya geldi. Anne ve babası Milli İstihbarat Teşkilatı’nda (MİT) görevliydi. Üniversite yıllarından itibaren sol görüşü benimseyen Ayşenur Arslan, bu yüzden babası ile sıkça tartışma yaşadığını söylemiştir. [1]

Yükseköğrenimini İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü‘nde tamamladı. Gazetecilik hayatı, 1974 yılında TRT‘nin açtığı redaktör muhabir sınavına başvurmasıyla başladı. Bu sınavı başarıyla geçerek TRT’de görev yapmaya başladı. Bu dönem sıkıyönetim mahkemelerindeki davaları yakından takip etti.

1982 yılında Güneş gazetesine geçti ve burada haber müdürü olarak çalışmaya başladı. İki yıl sonra ise Nokta dergisine geçti. Nokta dergisinin ardından kısa bir süre Söz gazetesinde görev yaptı.

Dergicilik konusunda önemli bir deneyimi bulunan Ayşenur Arslan, Türkiye’nin ilk yerel dergisini hazırladı.

Kısa bir süre Cumhuriyet gazetesinde çalıştıktan sonra Star TV‘de program yapmaya başladı. Daha sonra Ali Kırca‘nın sunduğu ATV Ana Haber Bülteninde kamera arkasında görev yaptı. Bir dönem Ali Kırca ile birlikte Star’a geçti, daha sonra tekrar ATV’ye döndü.

2003 yılında NTV Haber Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapmaya başladı. Yaklaşık 1,5 yıl boyunca buradaki görevini sürdürdü.

Yaklaşık 16 yıl boyunca Ali Kırca’nın sunduğu haberleri hazırlayan Arslan, daha sonra Kanal D‘ye geçti. Burada, Mehmet Ali Birand‘ın sunduğu Kanal D Ana Haber Bülteninde görev aldı.

2009 yılında CNN Türk’te “Medya Mahallesi” programını sunmaya başladı. Bu programla 2011 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği‘nden ödül aldı. Daha sonra Akif Beki’nin de yer aldığı “Medya Mahallesi“, 2013 yılında yayından kaldırıldı.

CNN Türk’ten ayrıldıktan sonra Halk TV‘ye geçti. “Medya Mahallesi” programını burada yapmaya başladı.

2016 yılında “Ateşten Günler” adlı kitabı yayımlandı.

KAYNAKÇA

[1] Ayşe Arman, “Hem annem hem babam MİT mensubuydu”, Hürriyet gazetesi, 8 Aralık 2008


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın