Ana sayfa Bilgi Merkezi Aziz Nesin kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Aziz Nesin kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Aziz Nesin, 20 Aralık 1915 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Öğrenim hayatına İstanbul 7. İlkokulu’nda başladı. Bir süre Darüşşafaka Lisesi’nde öğrenim gördükten sonra asker olmaya karar vererek Kulesi Askeri Lisesi’ne geçti.

1935 yılında Kuleli Askeri Lisesi‘nden, 1937 yılında Harp Okulu‘ndan ve 1939 yılında ise Askeri Fen Okulu‘ndan mezun oldu.

Harp Okulu’ndan asteğmen olarak mezun olduktan sonra Trakya, Erzurum, Erzincan, Ankara ve Zonguldak’ta görev yaptı. Fakat görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle ordudan atıldı.

Ordudan atıldıktan sonra kendini tamamen edebiyat çalışmalarına verdi. Yedigün dergisi, Tan gazetesi ve Vatan gazetesinde çalıştı. Sabahattin Ali ile birlikte Marko Paşa adında bir mizah dergisi çıkardı.

1954 yılında Akbaba adlı dergide öyküler kaleme aldı. 1957 yılında Yeni Gazete‘de, 1958 yılında Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

1956 yılında Düşün Yayınevi‘nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Ayn yıl İtalya’da düzenlenen Uluslararası Gülmece Yarışması’nda ödül kazandı. 1962 yılında Zübük adlı bir dergi çıkarmaya başladı.

1972 yılında kimsesiz ve yoksul çocukların eğitim görmesini sağlamak için Nesin Vakfı‘nı kurdu. Aziz Nesin, 6 Temmuz 1995 tarihinde hayatını kaybetti.

Aziz Nesin, mizah edebiyatında dünyaca bir üne sahiptir. Çok sayıda uluslararası ödül kazanmıştır. Yazıları ve düşünceleri sebebiyle çok sayıda hapis cezası da almıştır.

AZİZ NESİN’İN ESERLERİ

Romanları

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Gol Kralı

Zübük

Tatlı Betüş

Şimdiki Çocuklar Harika

Öyküleri

Biz Adam Olmayız

Herkesin İşi Gücü Var

Yüz Liraya Bir Deli

Ah Biz Eşekler

Fil Hamdi

Yetmiş Yaşım Merhaba

Geriye Kalan

İt Kuyruğu

Yedek Parça

Koltuk

Aşkım Dinimdir

Bay Düdük

Şiirleri

Sevgiye On Ölüme Beş Kala

Azizname

Kendini Yakalamak

Hoşçakalın

Sivas Acısı

Anıları

Bir Sürgünün Hatıraları

Salkım Salkım Asılacak Adamlar

Böyle Gelmiş Böyle Gitmez

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here