Ana sayfa Bilgi Merkezi Aziz Sancar kimdir? Kısaca hayatı ve başarıları

Aziz Sancar kimdir? Kısaca hayatı ve başarıları

aziz sancar
Prof. Dr. Aziz Sancar

Nobel Ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, 8 Eylül 1946’da Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Çiftçi bir ailenin çocuğuydu. İlk ve orta öğrenimini Mardin’de tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi‘ne kaydoldu. 1969 yılında buradan birincilikle mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından bir süre sağlık ocağında hekimlik yapan Aziz Sancar, daha sonra burslu olarak John Hopkins Üniversitesi ve Teksas Üniversitesi‘nde öğrenim gördü. Teksas Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji alanında doktorasını tamamlayan Sancar’ın danışman hocası, düzenleyici enzimleri keşfeden Claud Rupert idi.

1977-1982 yılları arasında Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde DNA onarımı üzerine çalıştı. 2005 yılında ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi. ABD’deki Türk öğrencilere yardım edebilmek amacıyla eşiyle birlikte Aziz&Gwen Vakfı‘nı kurdu. Öte yandan Carolina Türk Evi adında da bir öğrenci misafirhanesi açtı. 

Aziz Sancar, 2006 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) üyeliğine seçildi. 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü‘nü kazandı. Ödülü kazandıktan sonra kendisine takdim edilen madalya ve sertifikasını, “Beni bu ödüle götüren Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim devrimidir” diyerek Anıtkabir’e teslim etti. 

Aziz Sancar’ın başarıları

1984 yılında ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından Genç Araştırmacı Ödülü

1990 yılında Amerikan Fotobiyoloji Derneği Ödülü

1995 yılında ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Ödülü

1997 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ödülü

2001 yılında Kuzey Carolina Seçkin Kimyager Ödülü

2004 yılında ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi Ödülü

2007 yılında Vehbi Koç Ödülü

2015 yılında Nobel Kimya Ödülü

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here