Ana sayfa Gündem Babacan AK Parti’den istifa etti: Aklen ve kalben ayrışma yaşadım

Babacan AK Parti’den istifa etti: Aklen ve kalben ayrışma yaşadım

PAYLAŞ

Bir süredir yeni parti kuracağı konuşulan Ali Babacan, istifa dilekçesini AK Parti Genel Merkezi’ne sunduğunu duyurdu. 

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yeni parti kurma çalışmalarında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte hareket ettiği iddia ediliyordu.

Yazılı açıklama ile AK Parti’den istifa ettiğini açıklayan Babacan, Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmanın kaçınılmaz hale geldiğini belirtti. 

Kurucu üyesi olduğu AK Parti’den 14 yıl MKYK üyesi, 13 yıl da Bakanlar Kurulu üyesi olarak görev yaptığını belirten Babacan, “Bu süre içerisinde ülkemizin elde ettiği büyük başarılara katkı vermekten onur duydum” dedi. 

Görevde olduğu dönemlerde partinin kuruluş ilke ve değerlerini hem ülkemizde hem de dünyada inanarak savunduğunu vurgulayan Babacan, “Son yıllarda ise pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu” ifadelerini kullandı. 

‘Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım’

“Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım” diyen Babacan, “Dünya hızla değişti. Ülkemizde ise parlak bir gelecek vaat eden, bambaşka beklentileri olan, dinamik, yeni nesillerimiz var artık” ifadelerini kullandı.

Babacan, içinde bulunulan şartlarda Türkiye için yepyeni bir gelecek vizyonuna ihtiyaç olduğuna vurgu yaparak, “Ülkemiz için her alanda doğru analizler, yeniden düşünülmüş stratejiler, planlar, programlar gerekmektedir” dedi. Öte yandan çeşitli kesimlerle yaptığı istişarelerin de bunu teyit ettiğini belirtti.

‘Büyük ve tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz’

Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmanın kaçınılmaz hale geldiğini belirten Babacan, “Ben ve pek çok arkadaşım, böyle bir çalışma için büyük ve tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz” dedi. 

“İnanıyorum ki, karşı karşıya olduğumuz sorunların çözümü, ancak, temsil gücü yüksek ve geniş bir kadro çalışmasıyla mümkün olacaktır” diyen Babacan, “Beraberce çalışmak ve ortak aklı hedeflemek zorundayız” ifadelerini kullandı. 

Bu gerçekler dikkate alındığında AK Parti’de üyeliğinin devam etmesinin mümkün görünmediğini belirten Babacan, istifa dilekçesini AK Parti Genel Merkezi’ne ulaştırdığını açıkladı. 

‘Hepimizin amacı halkımızın refah ve mutluluğunu artırmak’

Babacan, “Hepimizin amacı ülkemizin itibarını yükseltmek, halkımızın refah ve mutluluğunu artırmak, Türkiye’yi hak ettiği güzel bir geleceğe ulaştırmaktır. İnsan hakları, özgürlükler, ileri demokrasi ve hukukun üstünlüğü vazgeçilmez ilkelerimizdir. Siyasete ilk girdiğim günden bu yana bunlar için canla başla çalıştım. Allah sağlık ve ömür verdiği sürece bundan sonra da çalışmaya devam edeceğim” dedi. 

Ali Babacan kimdir?

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here