bahar kalkanı harekatı

Bahar Kalkanı Harekatı nedir? Son durum nedir? İşte detaylar

Suriye’nin İdlib kentinde rejim tarafından düzenlenen hain saldırıda 34 askerin şehit olmasının ardından Bahar Kalkanı Harekatı başlatıldı. Harekat hakkında merak edilenleri ve son gelişmeleri sizler için derledik. 

BAHAR KALKANI HAREKATI NEDİR?

27 Şubat günü İdlib’de rejim güçleri tarafından düzenlenen hain saldırıda 34 askerimizin şehit olmasının ardından başlatılan operasyona “Bahar Kalkanı Harekatı” adı verildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 1 Mart günü yaptığı açıklamada, İdlib’de rejim güçlerine yönelik Bahar Kalkanı Harekatı’nın başlatıldığını duyurdu.

İdlib’de gerçekleştirilen operasyonu sevk ve idare eden Bakan Akar, Bahar Kalkanı Harekatı’nın başarılı bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi.

Bahar Kalkanı Harekatı’nı, 2. Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla yönetmektedir. 

HAREKATIN BİLANÇOSU

27 Şubat’ta gerçekleştirilen alçak saldırının ardından başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında bugüne kadar 2 bin 212 Rejim askeri ve unsurunun etkisiz hale getirildiği öğrenildi. 

Öte yandan Rejime ait 1 İHA, 8 helikopter, 103 tank, 19 zırhlı personel taşıyıcı, 72 top/obüs, 3 hava savunma sistemi, 15 tanksavar/havan, 56 zırhlı araç ve 9 mühimmat deposunun da imha edildiği açıklandı. 

REJİME AİT 2 UÇAK DÜŞÜRÜLDÜ

Harekatın ilerleyen saatlerinde Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İdlib’deki üç Hava Savunma Sisteminin imha edildiği, Rejime ait iki adet SU-24 tipi uçağın da düşürüldüğü duyuruldu. 

Rejime ait iki adet SU-24 tipi uçağın düşürüldüğü sırada çekilen görüntüler sosyal medyada gündem oldu. 

ERDOĞAN VE PUTİN 5 MART’TA GÖRÜŞECEK

Öte yandan İdlib’deki son gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 5 Mart günü Moskova’da görüşeceği bildirildi. 

5 soruda İdlib: Bölgede neler oluyor?

Yorumlar

Bir yanıt yazın