Bahçeli’den ABD’ye tepki: Türkiye sömürge ülkesi değildir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim çalışmaları için geldiği İstanbul’da muhtarlara hitaben konuşma yaptı.

Türkiye ile ABD arasında yaşanan ‘S-400 krizi’ne değinen Bahçeli, ‘Müttefiklik hukukunun tahrip edile edile kırılma noktasına geldiğini’ söyledi.

Türkiye’nin tam bağımsız bir ülke olduğuna vurgu yapan Bahçeli, “Bu konuda kuşku ve tereddüttü olan varsa ya cahil ya da işbirlikçidir” dedi.

Bahçeli, “Türkiye’nin kimden, hangi silahı alacağının kararını yegane olarak biz veririz. Bu kapsamda ABD’nin şımarıklığı, kabalığı, tehdit dili şirazesinden çıkmıştır. Türkiye sömürge ülkesi değildir” ifadelerini kullandı.

ABD’nin S-400 üzerinden Türkiye’yi ablukaya alma çabasının dostane ve iyi bir tavır olmadığına vurgu yapan Bahçeli, ABD Savunma Bakanı Vekili tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderilen mektuba ilişkin, “Bu mektup tepeden tırnağa mahsurlu, marazi ve maksatlıdır. Üslubun sorunlu olması bir yana mektup içeriğinin hayal kırıklığı olması şöyle dursun, tam bir akıl tutulması, tam bir ahlak tükenişidir” dedi.

NATO’nun ‘ABD’nin arka bahçesi, demir yumruğu, oyuncağı olmadığını’ belirten Bahçeli, “Eğer böyleyse Türkiye, NATO başta olmak üzere tüm tek taraflı işleyen uluslararası bağ ve bağlantılarını derhal sorgulamalı, bağımlılık ve tutsaklık yaratan bütün oluşumlarla diyaloğunu kesmelidir” ifadelerini kullandı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın