devlet bahçeli

Bahçeli’den AB’ye: Yaptırımlarını alsınlar başlarına külah diye geçirsinler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karabük’te halka hitap etti. Konuşmasında AB’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarına da değinen Bahçeli, “AB’ye sesleniyorum, yaptırımlarını alsınlar da başlarına külah diye geçirsinler” dedi. 

Türkiye’nin çok cepheli bir mücadelenin içinde olduğunu belirten Bahçeli, “Vicdan sahibi her insanımız bu mücadelenin boyutunu görmektedir. Türkiye hazımsızlığı yaşayan dış güçler sürekli komplo ve kumpas peşindedir” ifadelerini kullandı. 

ABD ve AB ülkelerinin Türkiye’nin sinir uçlarıyla oynadığı ve milletin sabrını zorladığını ifade eden Bahçeli, “Egemenlik haklarımızı gölgeleme teşebbüsleri, tarihsel hak ve menfaatlerimizi tahrip etme emelleri artmış ve azgınlaşmıştır” dedi. 

‘AB TARAFINDAN SEÇİLEN TARİH MAKSATLIDIR VE MESAJ YÜKLÜDÜR’

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi’nde Türkiye’ye yönelik alınan yaptırım kararına değinen Bahçeli, kararın 15 Temmuz günü alınmasına atıf yaparak, “AB tarafından seçilen tarih maksatlıdır ve adeta mesaj yüklüdür. Yaptırım kararlarını ihtiva eden paketin 15 Temmuz’da onay ve ilanı AB’nin nerede durduğunu, kimlere selam gönderip sevimlilik yarışına girdiğini ayan beyan ispatlamaktadır” diye konuştu. 

Bahçeli, AB’nin aldığı yaptırım kararını, ‘sararmış kağıt parçasından farksız’ ve ‘hukuksuz’ olarak değerlendirdi. 

“AB, egemenlik haklarımıza zarar vermeye ahlaksızca tevessül etmiştir” diyen Bahçeli, AB’nin Türkiye için öngördüğü yaptırımları sıralayarak, “AB’ye sesleniyorum, yaptırımlarını alsınlar da başlarına külah diye geçirsinler” diye tepki gösterdi. 

‘MESELE EGEMENLİK MESELESİDİR’

Meselenin hidrokarbon arama faaliyetlerinin ötesine geçtiğini vurgulayan Bahçeli, “Mesele egemenlik meselesidir, mesele Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklüğünün Doğu Akdeniz’deki tarihi ve haklı varlığıdır” ifadelerini kullandı. 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin hidrokarbon arama çalışmalarına ilişkin küresel şirketlerle anlaşma yaptığına; Yunanistan, İsrail, Fransa, İtalya ve Mısır’ın da Doğu Akdeniz’i istedikleri gibi kullandığına dikkat çeken Bahçeli, “Bunlar sorun olmayacak da Türkiye’nin haklı olduğu bir mücadeleyi yapması mı AB’yi rahatsız edecek?” dedi. 

Ada devletlerinin kıta sahanlığı olmadığını, Münhasır Ekonomik Bölge ilanı için de ada devletlerinin uzlaşmasının şart olduğunu belirten Bahçeli, “Rumların parsellediği alanlar Türkiye’nin kıta sahanlığı ve Kıbrıs Türklüğünün deniz sınırlarıyla çakışmaktadır” ifadelerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

Avrupa Birliği (AB), Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama çalışmalarını gerekçe göstererek Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı almıştı. 

AB, Türkiye’ye yönelik ‘Doğu Akdeniz’ yaptırımını onayladı

‘Doğu Akdeniz’ için birleştiler: Dört partiden ortak bildiri


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın