Ana sayfa Gündem Bakan Akar’dan ‘güvenli bölge’ açıklaması: B ve C planımız var

Bakan Akar’dan ‘güvenli bölge’ açıklaması: B ve C planımız var

PAYLAŞ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile kurulması planlanan ‘güvenli bölge’ konusunda yaptığı açıklamada, “ABD’lilerle bu faaliyetleri sürdürmek istemekle birlikte herhangi bir şekilde burada ilerlemek mümkün olmadığında Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, TSK olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın da birçok kez ifade ettikleri gibi B planımız da C planımız da var” ifadelerini kullandı. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) komuta kademesi ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile birlikte Şanlıurfa’daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nı ziyaret etti.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada, bölgedeki birlik komutanlarının da katıldığı toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantıda son dönemde bölgede yaşanan gelişmelerin haritalar üzerinde ele alındığı, eş zamanlı İHA görüntüleri ile gelişmelerin masaya yatırıldığı belirtildi. 

Toplantının ardından Kara Kuvvetleri İleri Müşterek Harekat Merkezi’ne geçen Akar, 5-7 Ağustos tarihleri arasında ABD’li heyet ile Ankara’da yapılan görüşmeyi hatırlatarak, “Görüşlerimizi, önerilerimizi, taleplerimizi tekrar ortaya koyduk. Bu taleplerimizi açık ve net bir şekilde ABD’lilerden istedik” ifadelerini kullandı.

Akar, ABD ile yapılan görüşmelerde belli bir ilerleme kaydedildiğini ve çalışmaların süreceğini belirterek, şunları söyledi: “TSK’yı temsilen toplantıda bulunan arkadaşlarımız ve ABD’li muhataplarınca PKK’dan hiçbir farkı olmayan YPG’nin bölgeden çıkarılmasını ve bunların elinde mevcut olduğunu bildiğimiz ağır silahların toplanması konusunda mutabakat sağlandı.  Ayrıca tünel, mevzi ve benzeri tahkimatın da bir bütün halinde ele alınıp bunların tamamının tahrip edilmesi konusunda da ABD’li muhataplarımızla anlaştılar.”

Suriye’deki hava sahasının kontrolü konusunda da ABD ile anlaşma sağlandığını belirten Akar, teknik çalışmaların devam ettiğini ve mutabakat doğrultusunda 14 Ağustos itibarıyla İHA’ların bölgede uçmaya başladığını söyledi. 

Akar, Müşterek Harekat Merkezi’nin kurulma çalışmalarının devam ettiğini belirterek şöyle devam etti: “Bizim arkadaşlarımızla çalışarak bu harekat merkezi için gerekli hazırlıkları yaptılar. Büyük ölçüde hazırlıklar tamamlandı. Özellikle kritik fonksiyonların tesisi gerçekleşti, diğer konularda da çalışmalar devam etmektedir. Birleşik Müşterek Harekat Merkezi tam kapasite ile önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacak.”

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here