Ana sayfa Gündem Bakan Çavuşoğlu: S-400’ler önümüzdeki yıl aktif hale gelecek

Bakan Çavuşoğlu: S-400’ler önümüzdeki yıl aktif hale gelecek

PAYLAŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TGRT Haber Haber canlı yayınında dış politikadaki gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

S-400’lerin Türkiye’ye teslimatının başladığını belirten Çavuşoğlu, “Önümüzdeki yılın başında aktif hale gelecek” dedi. 

Çavuşoğlu, S-400’lerin savunma sistemi olduğunu vurguladı ve “Durup dururken kullanılacak bir ürün değil. Türkiye’ye yönelik bir hava saldırısı olması durumunda, saldırıyı tespit edip belirli bir mesafede yok edecek bir sistem. Başka bir ülkenin savunma sistemlerine saldırı için alınan bir sistem değil. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi ‘barışı korumak için alınan’ bir sistem” ifadelerini kullandı.

‘TRUMP, TÜRKİYE’YE YAPTIRIM UYGULAMAK İSTEMİYOR’

F-35 programı için ABD’de bulunan Türk personele giriş konusunda bazı engeller çıkarıldığını belirten Çavuşoğlu, “Bunun dışında herhangi bir netlik yok. Trump, Türkiye’ye yaptırım uygulamak istemiyor. Türkiye’nin S-400 satın almasında ABD’nin de sorumlu olduğunu sık sık gündeme getiriyor” diye konuştu.

‘DİĞER ORTAKLAR TÜRKİYE’NİN F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARTILMASINI İSTEMİYOR’

Çavuşoğlu, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması halinde her bir uçak için maliyetin 7-8 milyon dolar artacağını ve bunun diğer ortakların sırtına bineceğini söyledi. Çavuşoğlu, “Diğer ortaklar Türkiye’nin programdan çıkartılmasını istemiyor” dedi. 

‘TRUMP VERDİĞİ SÖZÜ TUTMAK İÇİN ELİNDEN GELEN NE VARSA ONU YAPIYOR’

Çavuşoğlu, “Trump söz verdiği zaman bunu tutmak için elinden gelen ne varsa onu yapıyor. Ama Amerika’da farklı görüş ve tutumlar da oluyor” ifadelerini kullandı. 

‘ERDOĞAN VE TRUMP AÇIK SÖZLÜ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Trump’ın açık sözlü liderler olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, iki liderin de ilişkilerin sürmesinden yana olduğunu söyledi. 

Öte yandan Çavuşoğlu, ‘Sorunları çözmek için diplomasinin işlediğini’ belirtti. 

‘F-35’LER VERİLMEZSE BAŞKA KAYNAKLARA GİDEBİLİRİZ’

Çavuşoğlu, F-35’lerin verilmemesi halinde ‘Türkiye’nin ihtiyacını başka kaynaklardan giderebileceğini’ söyledi.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here