Bakan Koca: Türkiye’deki aşı çalışmaları 6 merkezde devam ediyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki koronavirüs aşı çalışmalarının 6 merkezde sürdüğünü ve 3 merkezde virüsün izolasyonunun sağlandığını söyledi.

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Bakan Koca, Türkiye’de yürütülen koronavirüs aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye’de şu anda 6 merkezde koronavirüs aşı çalışmalarının sürdüğünü, 3 merkezde de virüsün izolasyonunun sağlandığını belirten Bakan Koca, İngiltere Sağlık Bakanı ile detaylıca bir konuşma yaptığını söyledi. İngiltere’de yarından itibaren insanlar üzerinde denenecek aşı konusunu da konuştuğunu belirten Koca, “Bu aşının kullanılabilirliğini sorduğumuzda Eylül’den önce kullanımının söz konusu olmadığını ifade ettiler” diye konuştu. 

Bakan Koca, son 24 saatte koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 117 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 3 bin 83 vatandaşa da yeni tanı konduğunu açıkladı. 

Türkiye ile Avrupa’daki yatak doluluk oranını kıyaslayan Bakan Koca, “Türkiye’de her 3 yataktan sadece bir tanesi doludur. Avrupa’daki bütün yatakların dolu halde olduğu düşünüldüğünde aradaki fark çok net görülmüş olacaktır” diye konuştu.

“Kimse bana bir şey olma deme gücüne sahip değildir”

“Kimse bana bir şey olmaz deme gücüne sahip değildir” diyen Koca, hayatını kaybeden vatandaşlarının yüzde 8’inin 60 yaşından küçük ve herhangi bir hastalığı olmayan kişiler olduğuna dikkat çekti. Koca, “Tedbiri her yaş grubunda elden bırakmamak gerekiyor. Kademeli bir şekilde normalleşmemiz, en başta sizlerin kurallara uymanız sayesinde olacaktır” dedi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın