fahrettin koca

Bakan Koca’dan ‘corona virüsü’ açıklaması: Hızlı tanı kiti yarın devreye girecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Yarın sabah itibariyle hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak. Çin’de geliştirilen antijen üzerinden hızla sonuç verebilen, tarama amaçlı bu tanı kitini bugün sabah itibariyle kargoya verip yarın bütün illerimize geleceğini buradan müjdelemek istiyorum” dedi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, corona virüsü ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalar hakkında çeşitli bilgiler verdi.

CORONA VİRÜSÜ HABERLERİ 

 Corona virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?

♦ Corona virüsü nasıl ortaya çıktı? İlk kez ne zaman görüldü?

♦ Erdoğan, corona virüsüne karşı alınacak önlemleri açıkladı

Bakan Koca, corona virüsle mücadele kapsamında termal kamera uygulamasıyla 4 milyon 603 bin yolcunun hava meydanlarında, 15 bin 200 yolcunun deniz giriş noktalarında, 189 bin yolcunun da kara hudut kapılarında kontrolden geçirildiğini belirtti. 

Hasta yatak kapasitesi hakkında da bilgi veren Koca, toplam erişkin yoğun bakım kapasitesinin 25 bin 466 olduğunu, son yıllarda açılan şehir hastanelerine rağmen yatak sayısının Avrupa ve OECD ortalamasının altında olduğunu söyledi. Koca tarafından paylaşılan verilere göre, Türkiye’de 10 bin kişiye 28 yatak düşüyorken, OECD ülkelerinin ortalaması 40.

Bakan Koca, yoğun bakım yatak sayısı bakımından Türkiye’nin Almanya, İtalya ve Fransa’ya göre iyi bir durumda olduğunu söyledi. Buna göre Türkiye’de -erişkin ve çocuk yoğun bakımlar dahil- 100 bin kişiye ortalama 40 yoğun bakım yatağı düşüyor. Bu rakam Almanya’da 29, Fransa’da 12, İtalya’da ise 13. 

Salgınla mücadele kapsamında 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) Corona hattını devreye soktuklarını hatırlatan Koca, “500 çağrı personeli ve 100 sağlık personelimiz burada görev yapmaktadır. Buradaki algoritma da Bilim Kurulu tarafından geliştirilen bir algoritmadır” ifadelerini kullandı. 

Sağlık personelinin riskten korunması için gerekli tedbirleri almaya başladıklarını belirten Koca, “2 gün önce 6 üniversitemizin her birine 50 bin maske gönderdik” dedi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın