Bakan Koca’dan Ercüment Ovalı’ya: İnsanların umudu ile oynanamaz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tedavisi için aşı ve ilaç çalışmaları yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından duyurduğu ilaç ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca, “Sosyal medya üzerinden insanların umuduyla oynanamaz” dedi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Dornaz Alfa” isimli ilacın tedavide çok etkili olduğunu belirterek, acilen klinik testlere alınması gerektiğini söylemişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün düzenlediği basın toplantısında Prof. Dr. Ercüment Ovalı’ya tepki gösterdi. Ovalı’nın duyurduğu ilacın uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı olduğuna dikkat çeken Bakan Koca, “Akciğerde tıkaç olan hastalara uygulanan ve fayda görülen bir ilaç. Covid-19’la ilgili bu ilacın faydalı olduğuna dair laboratuvar ve klinik çalışmaların başladığını da biliyoruz. Biz Türkiye’de hem aşı hem de tedaviyle ilgili çalışma yapan üniversite ve kurumlara çağrıda bulunduk. Oradan bize gelmedi. Böyle bir çalışmanız olabilir, bu çalışmanızı bize bildirin dedik. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz. Bu topraklara aidiyet içinde olan, insanlığa faydalı çalışma yapan herkes bizim için kıymetlidir” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

28 kişilik ekibiyle İstanbul’da bulunan bir laboratuvarda koronavirüs tedavisi için aşı ve ilaç çalışmaları yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık. Ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim” ifadelerini kullanmıştı.

Ercüment Ovalı müjdeli haberi verdi: Dornaz alfa ilacı klinik testlere alınmalı

Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap’tan ‘Dornaz Alfa’ ilacı açıklaması


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın