Ana sayfa Bilgi Merkezi Balfour Deklarasyonu nedir?

Balfour Deklarasyonu nedir?

PAYLAŞ

Balfour Deklarasyonu, İngiltere Dışişleri Bakanı Arthur Balfour‘un 2 Kasım 1917 tarihinde Yahudi liderlerden Lord Rothchild’e gönderdiği ve Filistin’de Yahudiler için devlet kurulmasının önünü açan bir mektuptur.

İngilizler Birinci Dünya Savaşı’nda ABD ve Rusya’yı yanına çekebilmek için Yahudi grupları kullandı. Bunun en önemli sebebi ise ABD Başkanı’nın iki danışmanı ve Sovyet devriminin iki numaralı ismi Leon Troçki’nin Yahudi olmasıydı.

İngilizleri Balfour Deklarasyonu’nu yayınlama konusunda ikna eden iki isim dikkat çekiciydi: Haim Weizmann ve N. Skolov. Bu iki isim, bölgede kurulacak Yahudi devletinin İngiltere’nin Orta Doğu çıkarları için de yararlı olacağı konusunda İngiliz yönetimini ikna etti. Bu arada Haim Weizman, 1949 yılında kuruluşunu ilan ettikten sonra İsrail’in ilk cumhurbaşkanı olacaktı.

Balfour Deklarasyonu’nun ilan edilmesinin ardından 9 Aralık 1917 tarihinde İngilizler Kudüs‘ü işgal etti. Bunun sonucunda Filistin’e yoğun bir şekilde Yahudi göçü gerçekleşti.

Balfour Deklarasyonu ile Yahudilere Filistin’de toprak sözü veren İngilizler, Şerif Hüseyin’e de bölgede büyük bir Arap devleti kurulması konusunda da söz vermişti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here