Ana sayfa Bilgi Merkezi Barbaros Hayrettin Paşa kimdir? Kısaca hayatı

Barbaros Hayrettin Paşa kimdir? Kısaca hayatı

PAYLAŞ
Barbaros Hayrettin Paşa

Osmanlı Devleti’nin denizlik tarihinin en önemli ismi olan Barbaros Hayrettin Paşa, 1478 yılında Midilli’de dünyaya geldi. Asıl adı Hızır’dır. “Hayrettin” ismi Yavuz Sultan Selim tarafından verilmiştir. Bunun sebebi kardeşi Oruç Reis ile birlikte ele geçirdiği bir gemiyi Yavuz Sultan Selim’e hediye olarak göndermesiydi. Kızıla çalan sakallarından dolayı da “Barbaros” ismi kullanılmıştır.

Kardeşleri ile birlikte Cezayir’i denetim altına aldı. Yavuz Sultan Selim’den buranın Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına alınmasını istedi. Daha sonra da Yavuz Sultan Selim adına para bastırdı. Cezayir’in tam anlamıyla Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine girmesiyle birlikte Yavuz Sultan Selim tarafından Cezayir Beylerbeyliği‘ne getirildi.

Osmanlı Devleti’nin ilk Kaptan-ı Derya’sı

Kanuni Sultan Süleyman, tahta çıktıktan sonra 1534 yılında Barbaros Hayrettin Paşa’yı Kaptan-ı Derya görevine getirdi. Böylece Osmanlı Devleti’nin ilk Kaptan-ı Derya’sı oldu. Aynı yıl Tunus’u ele geçirdi. 1536 yılında da İtalya kıyılarına saldırdı.

1538 yılında haçlılara karşı girişilen Preveze Deniz Savaşı‘nı kazandı. Bu savaşanın sonucunda Osmanlı Devleti’nin Akdeniz’deki egemenliği pekişti.

Fransa Kralı 1. François ‘in Osmanlı Devleti’nden yardım istemesi üzerine Kanuni Sultan Süleyman tarafından Fransa kıyılarına gönderildi. Fransa donanması ile birlikte Nice kentinin alınmasını sağladı. Barbaros Hayrettin Paşa, 4 Temmuz 1546 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here