Bardakçı cevapladı: Abdülhamid döneminde toprak kaybedildi mi?

Tarih konusunda sık sık gündeme gelen bir söylem var: Sultan Abdülhamid döneminde tek bir toprak parçası dahi kaybedilmedi. Peki gerçekten böyle miydi? Sultan Abdülhamid döneminde hiç toprak kaybı yaşanmadı mı? Bu sorunun cevabını Murat Bardakçı, Habertürk’te yayınlanan ‘Tarihin Arka Odası’ programında vermişti.

İşte Murat Bardakçı’nın açıklamaları: 

“Sultan Abdülhamid döneminde tek bir toprak parçası kaybedilmediği söylemi yalandır. Bunu da uydurdular.

Maalesef Sultan Abdülhamid zamanında dünya kadar toprak kaybettik. Tunus, Kıbrıs ve Mısır gitti. Mısır’da bir Türk komiser var ve artık sözü geçmiyor.

Sultan Abdülhamid zamanında Balkanlarda Bosna Hersek’in bir bölümü Avusturya’ya gitti. Bulgaristan gitti. Daha birçok yer var. İran’a bile toprak verdik.

Sultan Abdülhamid zamanında tek bir toprak parçası kaybedilmedi demek çok büyük bir yalandır. Sultan Abdülhamid zamanında geniş bir toprak kaybı vardır. Bunu artık kabul etsinler.”

NOT: Söz konusu açıklama, ‘Tarihin Arka Odası’ adlı programın 250. bölümünden alınmıştır.


SULTAN 2. ABDÜLHAMİD KİMDİR?

Sultan Abdülhamid, 21 Eylül 1842 tarihinde dünyaya geldi. Babası Sultan Abdülmecid, annesi ise Tir-i Müjgan Kadın Efendi’dir.

1876 yılında Sultan 5. Murat’ın tahttan indirilmesiyle birlikte tahta çıktı. Onun döneminde birçok önemli projeler hayata geçirildi. Hicaz Demiryolu Projesi yapıldı. Çok sayıda okul, hastane ve çeşme açıldı.

31 Mart olayının ardından tahttan indirildi. 3 yıl boyunca Selanik’te bulunan Alatini Köşkü’nde ev hapsinde tutuldu. Daha sonra İstanbul’daki Beylerbeyi Sarayı’na geldi. 10 Şubat 1918 günü vefat etti.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın