Ana sayfa Bilgi Merkezi Barış Manço kimdir? Barış Manço’nun kısaca hayatı

Barış Manço kimdir? Barış Manço’nun kısaca hayatı

Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Bu sırada İkinci Dünya Savaşı devam etmeydi. Ailesi, savaşa karşı olduğundan dolayı oğullarına Barış ismini vermişti.

Öğrenim hayatına Kadıköy’de bulunan Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu’nda başladı. Daha sonra Galatasaray Lisesi‘ne girdi. Müziğe olan tutkusu lise yıllarında başladı. Bu dönemde okul arkadaşlarıyla birlikte “Kafadarlar” adlı bir müzik grubu kurdu. Daha sonra “Harmoniler” adlı bir başka müzik grubu kurdu. Bu grupla birlikte ilk konserini Galatasaray Lisesi’nde verdi. 1959 yılında babası vefat edince Galatasaray Lisesi’nden ayrıldı ve Şişli Terakki Lisesi‘ne geçti. Lise öğrenimini burada tamamladı.

Mezuniyetinin ardından 1963 yılında otostop yaparak önce Fransa’ya ardından da Belçika’ya gitti. Belçika Kraliyet Akademisi‘ne giren Barış Manço, burada Belçikalı şair Andre Soulac ile tanıştı.

Les Mistigris” adında bir müzik grubunda yer aldı. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde konserler verdi. Bu sırada Fransızca şarkılardan oluşan mini bir albüm çıkardı. Bir yandan eğitimini de sürdürmüş olan Manço, Belçika Kraliyet Akademisi’nden birincilikle mezun olma başarısını gösterdi.

Bir dönem “Kaygısızlar” grubunda yer aldı. “Ağlama Değmez” adlı 45’liği, iyi bir satış rakamı elde etti ve ona “Altın Plak” ödülünü getirdi. Ertesi yıl “Dağlar Dağlar” adlı plağı yayınlandı. Yaklaşık 700 bin satan bu albüm ise ona “Platin Plak” ödülünü getirdi.

Kaygısızlar grubundan ayrılan Manço, Moğollar ile birlikte “Mançomongol” isminde yeni bir grup kurarak müzik kariyerini sürdürdü.

1972 yılında “Kurtalan Ekspres” adında bir grup kurdu. 1978 yılında Lale Manço ile evlendi ve bu evliliğinden iki çocuğu dünyaya geldi.

Yaklaşık 10 yıl boyunca TRT ekranlarında “Barış Manço ile 7’den 77’ye” adlı programı sundu. 31 Ocak 1999 tarihinde geçirdiği bir kalp krizi neticesinde hayatını kaybetti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here