Barış Yarkadaş kimdir, nereli, kaç yaşında, nerede yazıyor?

Barış Yarkadaş, siyaset gündemine dair yaptığı yorumlarla dikkat çekiyor. Peki, Barış Yarkadaş kimdir? Barış Yarkadaş nereli, kaç yaşında? Barış Yarkadaş nerede yazıyor? İşte ünlü gazetecinin hayatına ve kariyerine dair merak edilenler…

Barış Yarkadaş kimdir?

Barış Yarkadaş kaç yaşında: 47 yaşında

Barış Yarkadaş nereli: Kars

Barış Yarkadaş ne mezunu: Marmara Üniversitesi Matbaacılık bölümü ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü

Barış Yarkadaş, 1974 yılında Kars‘ın Susuz ilçesinde hayata gözlerini açtı. Babası Rasim Yarkadaş’tır. İlk ve orta öğrenimini Kars’ta tamamladı. Marmara Üniversitesi Matbaacılık bölümü ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde eğitim gördü. Üniversitede eğitim gördüğü sırada gazeteciliğe yöneldi. Yeni Doğu, Güneş, Yeni İstanbul ve Halkın Gücü gibi basın kuruluşlarında görev yapan Yarkadaş, TV8‘in kuruluş sürecinde de yer aldı.

Bir dönem Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin İstanbul Şube Başkanlığı görevini yürüttü. Daha sonra Hürriyet ve Star gazeteleri başta olmak üzere çeşitli medya kuruluşlarında görev yaptı. 2006 yılında Gerçekgündem adlı haber sitesini kurdu. Bu haber sitesini uzun yıllar yönettikten sonra 2018 yılında yönetimi devretti.

Barış Yarkadaş; Cem TV, Yön Radyo ve Kent TV gibi medya kuruluşlarında program yaptı. 2011 ila 2019 yılları arasında ise Halk TV‘de çalıştı. 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi‘nden (CHP) İstanbul Milletvekili seçildi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) girdi.

Halk TV ekranlarında yayınlanan “Şimdiki Zaman Siyaset” ve “Taksim Meydanı” programlarında yorumculuk yaptı. 2020 yılında “Şimdiki Zaman Siyaset” programı, KRT TV’de yayınlanmaya başladı. Gürkan Hacır’ın sunduğu programda Barış Yarkadaş dışında İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu ve Uğur Dündar da yorumcu olarak yer almaktadır. Bu program, Mart 2022’de yayından kaldırıldı. Twitter hesabından açıklama yapan Yarkadaş, “Yaklaşık 1.5 yıldır program yaptığımız @krtkulturtv salı geceleri ekrana gelen Şimdiki Zaman’ı yayından kaldırdı. Krt yönetimi ve emekçilerine bugüne kadar verdikleri destek ve gösterdikleri dayanışma için teşekkür ederim. Şimdiki Zaman yolculuğuna başka mecralarda devam edecek” ifadelerini kullandı.

Yarkadaş, Halk TV’den ayrıldığını sosyal medya hesabından yayınladığı şu açıklama ile duyurdu: “Yaklaşık 10 yıldır programlarına konuk olduğum HALK TV ile yollarımız 4. kez ayrıldı. Salı geceleri katıldığım reyting şampiyonu Şimdiki Zaman yayından kaldırıldı. HALK TV yönetimine ve programa katkı sunan tüm emekçilere bugüne kadar gösterdikleri dayanışma için teşekkür ederim.”

2020 yılında TV100‘de yayınlanmaya başlayan “Sağlı Sollu” programında yorumcu olarak yer almaktadır. Programda Gürkan Hacır, Metin Özkan ve Resul Tosun da yorumcu olarak yer almaktadır. Daha sonraki süreçte programda Hacı Yakışıklı ve Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu da yorumcu olarak yer aldı.

Barış Yarkadaş, 7 Haziran 2021 tarihinde Korkusuz gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başladı. Halen yazılarını sürdürmektedir. Yarkadaş, sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Sosyal medya platformu Twitter’da @barisyarkadas, Instagram’da @barisyarkadas kullanıcı adıyla yer almaktadır.

Barış Yarkadaş’ın kitaplar

Hepsi Yaralar Sonuncusu Öldürür

Aksaray’ın Sırları

Adalet


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın