Başakşehirspor’u kim kurdu? İşte Başakşehirspor gerçeği

Son günlerde Başakşehirspor’u kimin kurduğu konusunda farklı fikirler ortaya atılıyor. Bu çalışmamızda, Başakşehirspor ve kuruluş süreci hakkında merak edilenleri derledik. 

15 Haziran 1990 tarihinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü Derneği kuruldu. Bu yapılanmaya daha sonra belediye bünyesinde bulunan İSKİ spor, İtfaiye spor ve İETT spor dahil edildi.

İSKİ spor, 1990-1991 sezonunda Deplasmanlı Amatör Lig’te şampiyon olarak 3. Lig’e yükselmeyi başardı. O dönem, kulübün ismi değiştirilerek İstanbul Büyükşehir Belediyespor (İBB) yapıldı. Böylece 1991-1992 sezonundan itibaren bu isimle mücadele etmeye başladı.

Uzun yıllar alt liglerde mücadele eden İBB, 2006 yılında Abdullah Avcı‘nın teknik direktör olmasıyla birlikte Süper Lig’e çıkmayı başardı.

2007-2008 sezonundan itibaren Süper Lig’te mücadele etmeye başladı. 2014 yılında küme düştü, ancak hemen ertesi sene tekrardan Süper Lig’e çıktı. Yani 2006 yılından itibaren bir sezon dışında diğer tüm sezonlarda Süper Lig’te mücadele etti.

İBB’nin isim değişikliği ise 2014 yılında oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, futbol şubesini ayırma kararı verince kulübün ismi İstanbul Başakşehir FK olarak değiştirildi. Kamuoyunda daha çok Başakşehirspor olarak adlandırıldı.

Bu sırada kulüp için bir stat da inşa edilmişti. Maçlarını daha önce Atatürk Olimpiyat Stad’ında oynuyorlarken, artık Başakşehir Fatih Terim Stadyumu‘nda oynayacaklardı.

Kulübün satış hikayesi ise oldukça tartışma yaratmıştı. Kulübün başkanı ve aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili olan Göksel Gümüşdağ‘ın açıklamasına göre, kendisinin de içinde yer aldığı 7 iş adamı kulübü ortaklaşa satın almıştı.

5 başlıkta Başakşehirspor hakkında bilmeniz gerekenler


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın