Ana sayfa Bilgi Merkezi Behçet Necatigil kimdir? Kısaca hayatı

Behçet Necatigil kimdir? Kısaca hayatı

Tam adı “Mehmet Behçet Gönül” olan Behçet Necatigil, 16 Nisan 1916 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Hacı Mehmet Necati Efendi, annesi ise Bedriye Hanım’dır. Küçük yaşta annesini kaybetti.

Öğrenim hayatına Cevri Usta Okulu’nda başladı. Ailesinin Kastamonu’ya taşınması üzerine öğrenimini burada devam ettirdi. Erkek Muallim Tatbikat Mektebi ve Kastamonu Lisesi’de öğrenim gördü. Ailesinin tekrardan İstanbul’a taşınması üzerine lise eğitimini Kabataş Lisesi’nde sürdürdü. Yükseköğrenimini Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamlayan Necatigil, öğretmenlik yapmaya başladı.  

Behçet Necatigil, küçük yaşlardan itibaren edebiyata ilgi duydu. “Gece ve Yas” başlıklı ilk şiiri, 1935 yılında Varlık dergisinde yayımlandı.

1956 yılında “Eski Toprak” adlı eseri ile Yeditepe Şiir Armağanı‘nı kazandı. 1964 yılında ise “Yaz Dönemi” adlı eseri ile Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü‘nü kazandı.

Behçet Necatigil, 13 Aralık 1979 tarihinde hayatını kaybetti.

Hiçbir edebi akıma katılmamış ve farklı türlerde çok sayıda eser vermiştir.

BEHÇET NECATİGİL’İN BAZI ESERLERİ

Eski Toprak

Yaz Dönemi

Kapalı Çarşı

Divançe

Evler

Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü

Edebiyatımızda Eserler Sözlüğü

BEHÇET NECATİGİL’İN BAZI ŞİİRLERİ

Sevgilerde

Gizli Sevda

Seni Yaşamak

Donmuş Dallarda Çiçek

Solgun Bir Gül Dokununca

Kitaplarda Ölmek

Dağlarda Ateş Yandıkça

DÜNYA ŞİİRİNDE BENZERİ OLMAYAN ŞAİR

Talat Halman, TRT ekranlarında yayınlanan “Önce Şiir Vardı” programında Behçet Necatigil için şunları söylemişti: “Kendi içinde önemli devrimler yapmış bir şairdir. Dünya şiirinde benzeri olmayan bir şairdir. Bu kadar değişik duygular ve düşünceler edinmiş olan ve estetik usuller bakımından birbirinden bu kadar farklı yönelimler geçirmiş olan bir şair, dünya şiirinde çok az olmuştur. Ekollerin olduğu, okulların olduğu dönemlerimizde bile hiçbirine itibar etmedi, hepsinden ayrı duydu. Tamamıyla bağımsız bir kafa, bağımsız bir edebi vicdan sergiledi.”

1 YORUM

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here