Ana sayfa Gündem Belediye şirketlerindeki atama yetkisi belediye meclisine verildi

Belediye şirketlerindeki atama yetkisi belediye meclisine verildi

PAYLAŞ
Fotoğraf: İBB

Geçtiğimiz Mayıs ayında Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile belediye iştiraklerine yönetici atama yetkisi başkandan alınarak belediye meclisine verildi. 

Cumhuriyet gazetesinden Miyase İlknur’un haberine göre, Ticaret Bakanlığı’na bağlı İç Ticaret Genel Müdürlüğü, 24 Nisan 2019 tarihinde ‘belediye şirketlerinin genel kuruluna katılacak temsilcilerin belirlenmesi için hangi belediye organının kararının aranması gerektiği konusunda tereddütte düşüldüğü’ belirtilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü’nden görüş istedi. 

Bu başvuruya karşılık olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü 20 Mayıs 2019 tarihinde ‘belediye şirketlerinde atama yetkisinin belediye meclisinde olduğuna’ dair görüş bildirdi.

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Müdürlüğü ise bu cevap üzerine tüm ticaret sicili müdürlüklerine “Belediye şirketlerine yönetici atama yetkisi belediye meclisindedir” şeklinde bir mütalaa gönderdi. 

İlk engel Mansur Yavaş’a

Geçtiğimiz hafta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Halk Ekmek yönetimini değiştirerek yeni isimler atamış; ancak atanan isimler, Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından onaylanmamıştı.   

Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, atama yetkisinin belediye başkanında olduğuna vurgu yapılarak, “Bu yetki hem kanun gereği, hem de halkın talebinin doğal bir sonucudur. Bu çerçevede; 25 yıldır belediye şirketlerinin yönetimi, Ankara Büyükşehir belediye başkanının inisiyatifiyle belirlenmiştir” denildi. 

Açıklamada, Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün tartışmalı bir kararla yönetimlerini tescil etmediği belirtilerek, “Bu kara rağmen bu karara rağmen dahi iç işleyişte meşruluğu tartışmasız olan yönetim kurulu kararlarımızı işleyebileceğimiz karar defteri eski yönetim ve atadıkları idareciler tarafından bizlerden kaçırılarak, hukuksuz bir şekilde önümüz kesilmeye çalışılmıştır” denildi.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here