Beyazıt Öztürk kimdir?

Beyazıt Öztürk, 12 Mart 1969 tarihinde Bolu’da dünyaya geldi. Babası polis memuru Ali Rıza Öztürk, annesi ise Nurten Öztürk’tür. Aslen Artvin‘lidir.

Babasının görevinden dolayı öğrenimini farklı okullarda sürdürmek zorunda kaldı. Çocukluğunun büyük bir bölümü Ankara’da geçti.

Yükseköğrenimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik-Heykel Bölümünde tamamladı.

RADYOCULUK YILLARI

Beyazıt Öztürk, üniversitede öğrenim gördüğü sırada radyoculuğa yöneldi. Eskişehir’deki çeşitli radyolarda çalıştı. Ancak “r” harflerini söyleyemediği için sunuculuk isteği kabul görmemiş, bu sebeple sadece program hazırlamakla görevlendirilmişti.

Bir süre arkadaşının kurduğu Genç Radyo’da çalıştı. Daha sonra arkadaşlarıyla birlikte “Gına” adında bir mizah dergisi kurdu. Burada karikatürler çizdi ve ilk defa “Beyaz” takma adını kullandı.

Eskişehir’deki radyo yayınları ile dinleyici kitlesini kısa bir süre içinde arttırdı. Radyo Klas‘tan gelen teklifi kabul ederek İstanbul’a yerleşti. Artık profesyonel bir radyocu olmuştu. Burada, gece 11.00 ile 01.00 arasında “Gece Tavuğu” adında bir program yaptı.

1995 yılında Number One TV‘de çalışmaya başladı. Daha sonra ise Kanal 6‘ya geçti.

BEYAZ SHOW

Beyazıt Öztürk, 6 Aralık 1996 tarihinden itibaren Kanal D’de “Beyaz Show” adlı programı yapmaya başladı. Bu programla birlikte kariyerinde hızlı bir yükseliş sürecine girecekti. Aynı zamanda Radyo D’de de program yaptı. Bu tarihten sonra stand-up gösterilerine de başladı.

1998 yılında Altın Kelebek “En İyi Talk-Show” ödülünü kazandı. 1999 yılında “Beyaz Türküler” adlı bir albüm çıkardı. Bu albümde “Gemilerde Talim Var“, “Drama Köprüsü” ve “Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme” gibi türküleri seslendirdi.

Bir dönem Best FM‘de program yaptı. Radyo yayınları büyük ilgi gören Beyazıt Öztürk, en sevilen radyoculardan biri olmuştu.

Sinema kariyerindeki ilk filmi, başrollerinde Türkan Şoray, Haluk Bilginer ve Lale Mansur’un olduğu “Nihavend Mucize” adlı film oldu.

2000 yılında Savaş Ay’ın yönetmenliğini yaptığı “Dansöz” adlı filmde oynadı.

2002 yılında Şener Şen ve Meltem Cumbul’un da yer aldığı “Biz Size Aşık Olduk” adlı televizyon dizisinde oynadı.

2005 yılında vizyona giren “O Şimdi Mahkum” adlı filmde oynadı. Ertesi yıl ise Ezel Akay’ın yönetmenliğini yaptığı “Hacivat Karagözü Neden Öldürdü?” filminde “Hacivat” karakterini canlandırdı. Bu filmdeki performansıyla 11. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri’nde “Sinema Dalında En Başarılı Erkek Oyuncu Ödülünü” kazandı.

2006 yılında Kadir Çöpdemir ile birlikte NTV ekranlarında yayınlanan “Biri Bana Anlatsın” adlı programın sunuculuğunu yaptı.

2007 yılında senarist ve oyuncu Meral Okay ile birlikte CNN Türk ekranlarında yayınlanan “Nasıl Yani?” adlı programın sunuculuğunu yaptı.

2009 yılında Star TV’de yayınlanan “Aileler Yarışıyor” programının sunuculuğunu yaptı.

2010 yılında Acun Ilıcalı’nın sunduğu “Yok Böyle Dans” programında jüri olarak yer aldı.

2012 ile 2014 yılları arasında Kanal D’de yayınlanan “Yalan Dünya” adlı dizide “Rıza Kocabaş” karakterini canlandırdı.

O SES TÜRKİYE

2018 yılında TV8 ekranlarında yayınlanan Acun Ilıcalı‘nın sunduğu “O Ses Türkiye” yarışmasında jüri olarak yer aldı.

Yorumlar

“Beyazıt Öztürk kimdir?” için bir yanıt

Bir yanıt yazın