Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap’tan ‘Dornaz Alfa’ ilacı açıklaması

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs tedavisi için aşı ve ilaç çalışmaları yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından duyurduğu “Dornaz Alfa” ilacı hakkında açıklamalarda bulundu. 

28 kişilik ekibiyle koronavirüs tedavisi için aşı ve ilaç çalışmaları yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Acilen Dornaz Alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı” ifadelerini kullanmıştı.

“TEDAVİDE HALEN BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ BİR İLACIMIZ YOK”

Prof. Dr. Alpay Azap, Haber Global canlı yayınında “Dornaz Alfa” ilacı hakkında açıklamalarda bulundu. Azap, “Bu hastalık çok hızlı bir şekilde yayılıyor ve herkes bir çare bulmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Bir bulguyla karşılaştığınızda da bunun heyecanıyla, bizim normalde hep işletmek zorunda olduğumuz bilimsel akış şemalarını aşarak, böyle bir takım açıklamalar yapılıyor. Ben bunu araştırıcıların heyecanına ve hastalığın çok hızlı yayılıyor olmasına bağlıyorum. Bu tür heyecanlı açıklamalar sadece şöyle bir sıkıntıya sebep olabiliyor: İnsanlarda bilimsel zemini olmayan bir güven ve umut duygusuna sebep oluyor. Sonra onun da ne olduğu anlaşıldıktan sonra daha kötü bir hayal kırıklığı ve umutsuzluk gelişebiliyor. O yüzden bunları çok dikkatli bir şekilde değerlendirmek lazım. Şu an söylememiz gereken şu: Evet, çok fazla ilaçla ilgili çalışmalar var. Ama halen bu hastalığın tedavisinde çok etkili olduğu gösterilmiş, bilimsel olarak kanıtlanmış bir ilacımız yok” ifadelerini kullandı.

“HER ZAMAN TEDBİRLİ OLMAK LAZIM”

Hastalıkta ölüm oranının düşük olduğunu belirten Azap, “Altta yatan bir hastalığı olmayan gençlerde ölüm oranı binde 2’nin bile altında seyrediyor. Birçok kişide çok hafif belirtilerle seyrediyor. O yüzden bu kadar telaşlanacak, panik olacak bir hastalıkla karşı karşıya olmadığımızı bilelim. Ama her zaman tedbirli olmak lazım. Sağlık kuruluşlarında hasta sayısı çok fazla artmadığı sürece hastalarımıza en iyi şekilde destek tedavileriyle hayatta kalmalarını sağlama şansımız oluyor” dedi.

“KARŞILAŞTIRMALI ÇALIŞMALARA İHTİYACIMIZ VAR”

Azap, “Dornaz Alfa başka ülkelerde Covid-19 tedavisinde kullanılıyor mu?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Türkiye’de bildiğim kadarıyla hiç kullanılmadı. Belki başka ülkelerde de çok küçük hasta gruplarında kullanılmıştır, o da çalışma amacıyla. Karşılaştırmalı çalışmalara ihtiyacımız var.”

Dornaz alfa nedir? Koronavirüs tedavisinde umut veren gelişme!

NE OLMUŞTU?

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, geçtiğimiz gün yaptığı paylaşımda, “Dornaz Alfa” adlı ilacın hastalığın tedavisinde çok etkili olduğunu belirterek, acilen klinik testlere alınması gerektiğini söylemişti.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın