Ana sayfa Gündem Bilim Kurulu Üyesi: Kafeleri ve restoranları açabilecek aşamada değiliz

Bilim Kurulu Üyesi: Kafeleri ve restoranları açabilecek aşamada değiliz

PAYLAŞ

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Biz henüz restoranları ve kafeleri açabilecek aşamada değiliz” dedi. 

Birgün gazetesinden Uğur Şahin’e konuşan Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, 11 Mayıs itibariyle açılan AVM’lere ilişkin açıklamalarda bulundu. AVM’lere gitmek için tedbirli olunması gerektiğinin altını çizen Yavuz, “Hemen AVM’ye koşmayacağım. Önümüzdeki süreçteki vaka sayılarını takip ederek, duruma göre karar vereceğim” ifadelerini kullandı.

Mecbur haller dışında kalabalık ortamlarda bulunulmaması gerektiğini belirten Yavuz, “AVM içerisinde toplu alanlarda kesin olarak bulunulmaması lazım. Var olan standartlar, infeksiyonları önlemek amacıyla belirlenmiş standartlardır. Zaten kapalı bir ortamda belli sayıda insana izin veriliyor” dedi. 

Prof. Dr. Yavuz, AVM’lerdeki havalandırmalar için belli ölçütlerin belirlendiğini, bunlara uyulması halinde enfeksiyon riskinin azalacağını söyledi. 

“Çok kalabalık olmaması gerekiyor” diyen Yavuz, havalandırmanın etkili olabilmesi için AVM’lere giriş-çıkışların sınırlı olması gerektiğini belirtti. 

Yavuz, “Bu virüsün yayılmasını en çok kolaylaştıran şey, kapalı ve küçük alanlarda çok sayıda insanın bulunmasıdır. Bunun için bir kere az sayıda insan olacak” ifadelerini kullandı. 

Prof. Dr. Yavuz, henüz kafe ve restoranları açabilecek aşamada olunmadığını söyledi. 

Türkiye’de koronavirüs önlemlerinde gevşemeye gidilmiş, 11 Mayıs tarihi itibariyle AVM’ler ile berber, güzellik salonu gibi işletmeler açılmıştı. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here