Binali Yıldırım kimdir? Nereli, kaç yaşında, ne mezunu?

Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955 tarihinde Erzincan‘ın Refahiye ilçesine bağlı Kayı Köyü’nde dünyaya geldi. Babası Dursun Yıldırım, annesi ise Bahar Yıldırım’dır. Binali, Arapça’da “Ali’nin oğlu” anlamına gelmektedir. Adını, Alevi bir komşusu vermiştir. [1]

Ortaöğrenimini Piri Reis Ortaokulu’nda, lise öğrenimini Kasımpaşa Lisesi’nde tamamladı. Yükseköğrenimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi‘nde tamamladı. Lisans eğitiminin ardından yüksek lisans eğitimini de aynı üniversite ve bölümde yaptı.

Mezuniyetinin ardından Camialtı Tersanesi ile Türkiye Genel Müdürlüğü‘nde görev yaptı. İsveç’te Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne bağlı Dünya Denizcilik Üniversitesi‘nde eğitim aldı.

Binali Yıldırım, 1975 yılında Semiha Hanım‘la evlendi ve bu evliliğinden 3 çocuğu dünyaya geldi.

1994 yılında İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) genel müdürlüğüne getirildi. 2000 yılına kadar bu görevini sürdüren Yıldırım, yürürlüğe koyduğu projelerle dikkat çekti.

İDO genel müdürlüğü görevini sürdürürken Recep Tayyip Erdoğan‘la yakın bir ilişki kuran Yıldırım, Adalet ve Kalkınma Partisi‘nin (AK Parti) kuruluşunda yer aldı.

2002 yılında yapılan seçimlerde AK Parti’den İstanbul Milletvekili seçilerek Meclis’e girdi. Seçimlerin ardından kurulan kabinede Ulaştırma Bakanlığı‘na getirildi. Kesintisiz 11 yıl boyunca bu görevini sürdürdü.

2014 yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı oldu. Seçimlerin sonucunda Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Aziz Kocaoğlu yüzde 49.6 oranında oy alırken, Yıldırım yüzde 35.9 oranında oy aldı. Bir önceki yerel seçimlerde AK Parti, yüzde 30 oranında oy almıştı.

Üç dönem kuralından dolayı 2015’in Haziran ayında yapılan seçimlerde aday olamadı. Fakat 1 Kasım 2015 seçimlerinde yeniden aday oldu ve AK Parti’den İzmir Milletvekili seçildi. Seçimden sonra kurulan 64. Hükümet’te tekrardan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev yaptı. Binali Yıldırım, bakanlık görevi boyunca yaptığı projeler ve yatırımlarla dikkat çekti.

Ahmet Davutoğlu‘nun başbakanlık görevinden istifa etmesinin ardından 22 Mayıs 2016’da düzenlenen AK Parti Olağanüstü Kongresi’nde AK Parti Genel Başkanı seçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti kurma görevi vermesiyle birlikte başbakanlık görevi başlamış oldu.

24 Haziran 2018 seçimlerinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı seçildi.

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı oldu.

Binali Yıldırım, 18 Şubat 2019 tarihinde TBMM Başkanlığı görevinden istifa etti. İstifasının ardından Mustafa Şentop, TBMM Başkanı olarak seçildi.

31 Mart İstanbul seçimlerinin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilmesi üzerine 24 Haziran 2019’da yeniden sandık başına gidildi. Seçim sonucuna göre Yıldırım yüzde 44.99 oranında oy alırken, rakibi Ekrem İmamoğlu yüzde 54.21 oranında oy aldı. 

Kaynakça

[1] 2006 yılında Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptığı sırada, Erzincan’da düzenlenen 8. Cemevi Anma Festivali’nde yaptığı konuşmadan alınmıştır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Binali Yıldırım kimdir? Nereli, kaç yaşında, ne mezunu?” için bir yanıt

Bir yanıt yazın