Bitcoin’e rakip geliyor: Facebook’un kripto para birimi Libra

Facebook, 2020’de kullanılmaya başlanacak olan kendi kripto para birimi ‘Libra’yı tanıttı. 

Sosyal medya devi Facebook, son yıllarda büyük bir gelişim gösteren kripto para birimi işine el attı ve kendi kripto para birimini çıkardı. ‘Libra’ olarak adlandırılan bu para biriminin 2020 yılında kullanıma sunulması planlanıyor.

Blockchain teknolojisine sahip Libra, küresel bir para birimi ve finansal altyapı olarak tanımlanıyor. 

Mastercard, Visa, Ebay ve Uber gibi teknoloji devlerinin Libra’yı kullanması bekleniyor. 

The Guardian’ın haberine göre, Facebook’un, dünya çapında herhangi bir banka hesabına erişimi olmayan 1.7 milyar insana ulaşmak istediği iddia ediliyor. 

ABD Senatosu’ndan bazı üyeler, Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’e bu yeni para birimine dair gizlilik endişelerini iletti. 

Libra’nın yönetimi, İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulan “Libra Derneği” tarafından yürütülecek.

Libra nasıl satın alınacak?

Facebook, para biriminin nasıl kullanılacağına dair fazla ayrıntı vermese de, eldeki bulgular karma bir yaklaşıma işaret ediyor. Visa ve Marstercard gibi geleneksel firmaların kurucular listesinde yer alması, kullanıcıların para birimini kolaylıkla satın alabileceğini gösteriyor. 

Facebook, kullanıcılar için dijital bir cüzdan olan Calibra uygulamasını tanıttı. Calibra uygulamasını akıllı telefonlara indirerek kolaylıkla işlem yapabilmek mümkün. 

Güvenli mi?

Uygulamanın güvenilirliliğine ilişkin Facebook tarafından yapılan açıklamada, kara para aklama ve sahtekarlığı önleme teknolojilerinin kullanılacağı belirtildi. 

Facebook, bankaların ve kredi kartlarının kullandığı doğrulama ve sahtekarlık karşıtı süreçleri kullanacağını açıkladı. Öte yandan açıklamada, “Süreçleri proaktif olarak izleyen otomatik sistemlere sahip olacağız” denildi. 

Facebook nasıl para kazanacak?

Facebook, Libra üzerinden gerçekleştirilen her işlemden belirli bir komisyon alarak gelir elde edecek. 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın