Boko Haram nedir? Ne zaman kuruldu?

Nijer’da bulunan ve sık sık gündeme gelen Boko Haram terör örgütü kimdir? Nasıl kuruldu? 

Boko Haram ne demek?

Boko Haram, Hausa dilinde “Batılı eğitim haram” anlamına gelmektedir. Örgütün resmi adı ise “Cemaat es-Sulh Sünnet Li Dava Vel Cihad”dır. (Dava ve cihad için barış ve sünnet cemaati)

Ne zaman kuruldu? Kurucusu kimdir?

Örgüt, 2002 yılında Nijerya’nın Borno eyaletinde kuruldu. Kurucusu Muhammed Yusuf‘tur. Örgütün amacı Nijerya’da şeriat kanunları ile yönetilen bir devlet kurmak. Örgütün Karargahı ise Sambisa Ormanı’nda yer almakta.

İlk terör eylemini 2004 yılında düzenleyen Boko Haram, bu eylem sırasında 28 üyesini kaybetti. 2007 yılında ise 11 Nijeryalı askeri öldürdü.

Özellikle 2009 yılından itibaren eylemlerini artıran örgüt, 2014 yılında Çad Gölü Havzası’nda yayılmaya başladı. Gerçekleştirdikleri terör eylemleri neticesinde Nijerya’nın kuzeyinde binlerce insan hayatını kaybetti.

Örgütün lideri Muhammed Yusuf, 30 Temmuz 2009’da yakalandı ve kurşuna dizilerek infaz edildi. Muhammed Yusuf’un ardından örgütün yeni lideri Ebu Bekir Şekau oldu.

2011 yılında Nijerya’nın başkenti Abuja’da bulunan Birleşmiş Milletler (BM) binasına yönelik gerçekleştirdiği bombalı saldırı sonucunda 18 kişi hayatını kaybetti.

DEAŞ ve Boko Haram arasındaki ilişki

2014 yılında DEAŞ’A bağlığını ilan eden Boko Haram, bu tarihten itibaren gücünü kaybetmeye başladı. Bunda en önemli etken 2014 yılında Nijerya, Nijer, Çad ve Kamerun’dan oluşan dört Afrika ülkesinin ortak mücadele etme kararı alması oldu. Dört Afrika ülkesi de ortak bir güç oluşturarak Boko Haram’la mücadele etti.

Örgütün en dikkat çeken terör eylemi 14 Nisan 2014 tarihinde 276 liseli kızı kaçırmasıydı.

2013 yılında ABD tarafından terör örgütü listesine alındı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın